(021) 88662276 - 88660955 | ۰۹۳۷۱۷۴۴۹۳۷ info@dr-sanaee.com
دکتر افسانه ثنایی / جراحی زیبایی سینه / جراحی ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز + مزایا و معایب
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

جراحی ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز + مزایا و معایب

ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز یکی از روش‌های نوین کوچک کردن سینه است که بسیار کاربردی بوده و رضایت زیادی را به سمت خود جلب کرده است. در این تکنیک از پروتز مصنوعی استفاده نمی‌شود بلکه پروتز از بدن خود فرد ساخته می‌شود. طی این جراحی سینه به گونه‌ای فرم داده می‌شود که ظاهری شبیه پروتز ایجاد شود. با مطالعه این مقاله، اطلاعات بیشتری در خصوص این تکنیک کسب خواهید کرد پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

جراحی سینه با تکنیک اتو پروتز چگونه انجام می‌شود؟

جراحی کوچک کردن سینه با تکنیک اتو پروتز از بسیاری جهات شبیه جراحی لیفت سینه سنتی است. پس از ارزیابی دقیق و برنامه ریزی برای ایجاد سینه‌های متقارن و حجیم تر، جراح یک برش T یا لنگر شکل در قسمت پایین سینه ایجاد می‌کند زیرا این نوع برش‌ها بهترین نتایج را در دراز مدت ایجاد می‌کنند. پس از برداشتن لایه خارجی پوست اضافی (اپیدرم) و تنظیم بافت، پوست و بافت اضافی سینه که به طور معمول از پستان در حین لیفت سینه دور انداخته می‌شود، با احتیاط به سینه بازگردانده می‌شود. سپس بافت دوباره مرتب شده و در جای خود به وسیله بخیه ثابت می‌شود. تا در نتیجه شکل و ظاهری زیبا و خوش فرم در سینه‌ها ایجاد شود. 

این روش بسیار کم تهاجمی بوده و در مقایسه با جراحی‌های لیفت سینه معمولی، خطر و عوارض کمتری به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید: جراحی ماموپلاستی

نتایج جراحی ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز

پیدا کردن یک جراح پلاستیک با تجربه کافی در جراحی کوچک کردن سینه اولین قدم برای دستیابی به نتایج طولانی مدت است. جراحان باتجربه، قابلیت ارتجاعی پوست و همچنین استحکام پوست را برای داشتن یک برنامه درمانی مناسب، ارزیابی خواهند کرد. پیروی از دستورالعمل‌های جراح برای مراقبت‌های بعدی، روند بهبودی را تا حد زیادی تسریع می‌بخشد و همچنین از ماندگاری نتایج جراحی پشتیبانی می‌کند. انجام این کار احتمال نیاز به جراحی ترمیمی را کاهش می‌دهد و سینه‌ها را برای سال‌های زیادی جوان نگه می دارد. یه طور کلی نتایج جراحی ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز بسیار ماندگار بوده و می‌توان گفت مادام العمر است.

اما به طور کلی زمانی که نتایج نهایی جراحی ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز ظاهر می‌شوند، به عوامل متعددی بستگی دارد و ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد. عوامل موثر در مشاهده نتیجه جراحی شامل موارد زیر می‌شوند: 

مدت زمان جراحی: مدت زمانی که برای انجام ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز صرف می‌شود می‌تواند تأثیر زیادی بر زمان بهبودی داشته باشد. 

نوع جراحی: نوع ماموپلاستی و اندازه تغییرات مورد نظر در اندازه و شکل پستان نیز در مدت زمان بهبودی تأثیرگذار است. 

سلامت عمومی بیمار: وضعیت سلامت عمومی بیمار نیز بسیار تاثیر دارد. افرادی با سلامت عمومی بالا معمولاً بهبودی سریعتری دارند. 

تغییرات فیزیولوژیک فرد: تفاوت‌های فیزیولوژیک فردی مثل نحوه بهبود زخم‌ها و تغییرات در بافت‌های بدن نیز تاثیرگذار است. 

پیگیری و مراقبت ماهیانه: پیگیری منظم و مراقبت‌های ماهانه پس از جراحی نیز به سرعت و کیفیت بهبودی کمک می‌کند. 

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی کوچک کردن سینه

دوران نقاهت ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز

درست پس از انجام جراحی سینه با تکنیک اتوپروتز، زخم‌ها پانسمان خواهند شد، تا حجم تورم پس از جراحی کم شود. لوله‌ای ظریف (درن)، به طور موقت در زیر پوست قرار داده می‌شود تا خون و مایعات اضافی از طریق لوله‌ها خارج شوند. بعد از گذشت حدود سه روز لوله‌ها و بعد از ۲ هفته بخیه‌ها برداشته می‌شوند. نخست سینه‌ها دچار درد و التهاب خواهد شد. جای زخم‌ها هم قرمز و متورم‌اند، البته این مورد بعد از مدتی کم می‌شود. پس از گذشت حدود یک سال، زخم ها به یکسری خطوط سفید نازک تبدیل شده‌اند، به خصوص دور هاله‌ی نوک سینه. خط عمودی به علت قرار گرفتن در زیر سینه‌ها کمتر دیده می‌شود. با پوشیدن یک سینه ‌بند مخصوص طی شبانه روز به مدت ۶ هفته پس از عمل، زخم‌ها سریعاً بهبود پیدا می‌کند.

کاندیدای مناسب ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز

زنانی که سینه‌های بیش از حد بزرگ یا سنگین دارند، بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات مزمن سلامتی از جمله کمردرد، تنگی نفس و مشکلات وضعیت بدن هستند. بررسی ها نشان می دهد که درصد قابل توجهی از زنان با سینه های بزرگ و سنگین اغلب تا حدی دچار کاهش اعتماد به نفس می شوند و کیفیت زندگی آنها تحت تأثیر منفی قرار می گیرد.

جراحی کوچک کردن سینه (یا ماموپلاستی کاهشی) می تواند به طور موثری اندازه و وزن سینه ها را کاهش دهد. کوچک کردن سینه یک روش جراحی است که از طریق برداشتن چربی اضافی، پوست و بافت غدد، اندازه سینه را کاهش می دهد. این روش همچنین می‌تواند شکل کلی بدن بیمار را با بازگرداندن سینه‌ها به نسبت طبیعی‌تر بهبود بخشد.

مزایای ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز

این جراحی زیبایی سینه مزایایی بسیاری به نسبت باقی روش‌های مشابه خود دارد که در ادامه به برخی از مزایای بیشمار ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز اشاره خواهیم کرد:

 • جراحی ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز موجب تناسب اندام و زیبایی بدن می‌شود.
 • افزایش اعتماد به نفس یکی از مزایای مهم و غیر قابل انکاری جراحی کوچک کردن سینه با این روش نوین است.
 • فرم ظاهری سینه‌های در جراحی به روش اتو پروتز بسیاری طبیعی بوده و بیشترین هماهنگی را با سایر اعضای بدن دارد.
 • قرینه شدن سینه‌ها در این روش جراحی زیبایی به بهترین شکل اتفاق می‌افتد.
 • تعادل در اندام و بدن فرد یکی از نتایج مهم و بی‌نظیر جراحی ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز است.
 • رفع شل شدگی و افتادگی در ناحیه سینه‌ها بعد از انجام این نوع جراحی زیبایی بسیار محسوس و قابل مشاهده است.
 • اصلاح فرم ظاهری ایده آل بدون ورزش‌های سنگین معمولا غیر ممکن است اما با انجام این جراحی می‌توان به فرم ایده آل سینه و بالاتنه دست یافت.

مراقبت‌های بعد از ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز

نکاتی که پس از عمل جراحی لیفت و پروتز سینه باید رعایت شود، شامل موارد زیر می شوند:

 • از مصرف انواع داروهای بدون نسخه جهت تسریع در روند بهبودی خودداری کنید.
 • تا حدود ۶ هفته فعالیت های جسمانی مثل: تمرینات ورزشی، را کنار بگذارید، پس از این مدت به طور آهسته و تدریجی به عادات گذشته خود برگردید.
 • از فشار آوردن به سینه‌های خود پرهیز کنید.
 • مدتی پس از عمل از سینه بند یا بریس های طبی به عنوان نگهدارنده یا هولدر سینه ها استفاده نمایید.
 • رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید که حاوی انواع ویتامین و پروتئین باشد، زیرا بدن انرژی لازم برای ترمیم و بازسازی نواحی جراحی شده دارد.

بیشتر بخوانید: سوالات متداول جراحی کوچک کردن سینه

عوارض بعد از ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز

جراحی کوچک کردن سینه نیز مثل بسیاری از جراحی‌های زیبایی دارای عوارض احتمالی‌ می‌باشد که در صورت عدم مراقبت‌های پس از جراحی سینه بروز می‌کنند. بعضی از عوارض احتمالی این عمل عبارت‌اند از:

 • خونریزی کوتاه مدت
 • التهاب و کبودی بعد از عمل
 • احتمال بروز عفونت پس از جراحی
 • عوارضی که از بیهوشی باقی می‌مانند
 • باقی ماندن آثار زخم‌ها و جراحات سینه
 • رفع بخشی از هاله‌ی سینه فرد
 • نشت سیلیکون موجود در پروتزها
 • چین و چروک شدن سینه‌ها
 • ایجاد مشکل در شیردهی در تعداد بسیار کمی از بیماران
 • عدم تقارن کامل سینه‌ها پس از جراحی لیفت سینه در موارد خاص

سوالت متداول

نتیجه گیری

تصمیم برای انجام جراحی ماموپلاستی با تکنیک اتو پروتز بر اساس ارزیابی دقیق و شخصی سازی شده توسط پزشک انجام شود. پزشک با بررسی وضعیت سلامت عمومی بیمار و شرایط فیزیکی، میزان تحمل جراحی و اهداف مورد انتظاری بیمار، تصمیم مناسب  را خواهد گرفت. بهبودی کامل و دستیابی به نتایج نهایی در این نوع جراحی، ممکن است چند ماه به طول بیانجامد. پزشک شما می‌تواند بر اساس شرایط شخصیتان اطلاعات دقیق‌تری ارائه کند.

دکتر افسانه ثنایی

دکتر افسانه ثنایی فوق تخصص جراحی پلاستیک ترمیمی، زیبایی از دانشگاه تهران و فارغ التحصیل سال 1377 می باشد. وی از سال 1381 به طور اختصاصی در زمینه جراحی پلاستیک فعالیت می نماید و طی سالهای فعالیت خود دوره های علمی و عملی متعدد را جهت یادگیری تکنیک های جدید در جراحی پلاستیک در خارج از کشور ( آمریکا، ایتالیا، دبی) گذرانده است. همچنین ایشان با بکارگیری تکنیک های مدرن و جدید اقدام به فیکس کردن بافت سینه به قفسه سینه جهت نگهداری و حفظ شکل سینه می کنند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
طول عمر مفید پروتز سینه چقدر است؟

طول عمر مفید پروتز سینه چقدر است؟

طول عمر پروتز سینه به میزان زمانی اشاره دارد که پروتز سینه ماندگاری داشته باشد و با کارایی مناسب استفاده شود. طول عمر پروتز سینه ممکن است متفاوت باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد. در حقیقت، پروتزهای سینه به عنوان یک محصول مصنوعی، با گذشت زمان ممکن است نیاز به جایگزینی...

بهبودی بعد از جراحی کوچک کردن سینه

بهبودی بعد از جراحی کوچک کردن سینه

بهبودی پس از جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی) می‌تواند برای هر فرد متفاوت باشد و معمولاً به طور مرحله‌ای و تدریجی اتفاق می‌افتد. جراحی کوچک کردن سینه در دسته اعمال سنگین و پیچیده قرار دارد بنابراین برای دست‌یابی به بهبودی و نتیجه جراحی باید نکات و دستورالعمل های...

انجام جراحی همزمان لیفت و پروتز سینه

انجام جراحی همزمان لیفت و پروتز سینه

عمل همزمان لیفت سینه و پروتز سینه یک روش جراحی است که در آن فرآیند تغییر شکل، اندازه و بهبود افتادگی سینه‌ها به صورت همزمان انجام می‌شود. این روش معمولاً برای افرادی که تمایل به افزایش اندازه و حجم سینه و همچنین بهبود شکل و جلوگیری از افتادگی سینه دارند، به کار...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. سلام برای کوچک کردن سینه چه تکنیک جراحی برای من به کار می برید؟

  پاسخ
  • روش اتوپروتز برای تمام موارد بکار میرود

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *