(021) 88662276 - 88660955 | ۰۹۳۷۱۷۴۴۹۳۷ info@dr-sanaee.com
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
دکتر افسانه ثنایی / جراحی زیبایی سینه / جراحی زیبایی سینه + روش‌ها و عوارض احتمالی آن

جراحی زیبایی سینه + روش‌ها و عوارض احتمالی آن

جراحی زیبایی سینه انواع مختلفی دارد و امروزه میان زنان بسیار محبوب و متداول شده است. برخی از زنان ممکن است از ظاهر یا اندازه سینه‌های خود رضایت نداشته باشند. بنابراین برای بهبود فرم سینه‌ها و دستیابی به سایز دلخواه اقدام به انجام انواع جراحی‌های زیبایی سینه می‌کنند. در این مقاله به بررسی انواع جراحی‌های زیبایی سینه خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: جراحی پروتز سینه

انواع جراحی زیبایی سینه

زنانی که دارای سینه‌های کوچک، نامتقارن، سنگین یا بزرگ‌تر از اندازه نرمال هستند، می‌توانند انواع جراحی‌های زیبایی سینه را انجام دهند. همچنین زنانی که بعد از بارداری و شیردهی فرم طبیعی سینه‌های خود را از دست داده‌اند برای بازیابی تناسب اندام و بهبود اعتماد به نفس خود این نوع جراحی را انجام می دهند. این جراحی‌ها با توجه به نیاز و انتظارات افراد با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در ادامه به انواع رایج جراحی‌های زیبایی سینه اشاره خواهیم کرد:

جراحی بزرگ کردن سینه (ماموپلاستی افزایشی)

برخی از زنان دارای سینه‌های کوچکی هستند و تمایل دارند حجم آن را افزایش و خط سینه ایجاد کنند. این جراحی می‌تواند موجب تناسب اندام و جذابیت ظاهری زنان شود. این جراحی معمولا با جایگذاری انواع پروتز سینه در بافت پستان انجام می‌شود. همچنین این جراحی با تکنیک‎های مختلفی بر اساس نوع پروتز، اندازه پروتز، نوع برش و محل جایگذاری انجام می‌شود. تمامی جراحی‌های زیبایی بزرگ کردن سینه  در دسته اعمال کم تهاجمی قرار دارند.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح پروتز سینه در تهران

جراحی کوچک کردن سینه(ماموپلاستی کاهشی)

جراحی کوچک کردن سینه اغلب برای زنانی که سینه های بزرگ و سنگینی دارند، انجام می‌شود تا عوارض و مشکلاتی که سینه‌های سنگین برای گردن، کمر و شانه‌ها به وجود می‌آورد را برطرف کنند. بی‌حسی یا درد ناشی از وزن زیاد سینه‌ها را می‌توان با جراحی ماموپلاستی کاهشی برطرف کنند. در طی این جراحی، چربی‌های اضافه و پوست شل شده از بافت سینه برداشته می‌شود تا علاوه بر بهبود فرم ظاهری سینه‌ها از حجم و وزن آنها نیز کاسته شود. پس از جراحی کوچک کردن سینه، ممکن است تغییراتی در احساس سینه و همچنین عدم توانایی در شیردهی فرد ایجاد شود. جراحی کوچک کردن سینه، می تواند زنان را از علائم ناشی از داشتن سینه های بزرگ راحت کند و موجب بهبود اندام و حتی افزایش اعتماد به نفس آنها شود.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح ماموپلاستی در تهران

جراحی ترمیم سینه

اغلب زنانی که به منظور درمان سرطان سینه، مجبور به تخلیه سینه شده‌اند می توانند جراحی ترمیم سینه را انجام دهند تا حالت سینه را احیا کرده و حجم از دست رفته را بازگردانند.

طی این جراحی، سینه با توجه به فرم دلخواه و اندازه مناسب ترمیم می‌شود. همچنین هاله نوک پستان نیز بازسازی می‌شود. اما متاسفانه احساس طبیعی پستان و عملکرد طبیعی پستان، مانند شیردهی، معمولاً وقتی عصب‌های حسی یا غدد و مجاری شیری برداشته شده یا به طور قابل توجهی آسیب دیده باشند، قابل احیا نیستند.

این جراحی اگر با استفاده از پروتز انجام شود اندازه پروتز با توجه به اندازه سینه دیگری که تخلیه نشده است، انتخاب می‌شود. در برخی موارد می‌توان سینه را با استفاده از بافت بدن خود فرد، بازسازی کرد. گاهی اوقات می‌توان از قسمتی از دیواره تحتانی شکم برای این عمل استفاده کرد. این جراحی می تواند ظاهر مناسب و دلخواه را به فرد بازگرداند.

گاهی اوقات برای ایجاد تقارن با سینه تازه بازسازی شده، ممکن است روی سینه دیگری که تخلیه نشده است نیز  جراحی انجام شود.

جراحی لیفت سینه(ماستوپکسی)

در برخی از زنان، بر اثر عوامل مانند افزایش یا کاهش بیش از حد وزن، پوست قادر به تحمل وزن سینه‌ها نبوده و سینه‌ها افتاده می‌شوند. همچنین افزایش سن و کاهش قوام و جوانی سینه‌ها و یا شیردهی می‌تواند موجب افتادگی سینه‌ها شود. در سینه‌های افتاده، پوست اضافی و شُل زیادی وجود دارد. سینه برخی زنان نیز ممکن است به دلیل سابقه ارثی یا ژنتیکی پایینتر از سینه دیگر باشد و دچار عدم تقارن باشد. بنابراین انجام جراحی لیفت سینه به این افراد پیشنهاد می‌شود. این جراحی نیز با توجه به ویژگی‌های فیزیکی فرد و انتظاراتی که از جراحی دارد با تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی انجام می‌شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله انواع روش‌های جراحی لیفت سینه مراجعه کنید.

دکتر-افسانه-ثنایی-جراح-سینه

خطرات احتمالی انواع جراحی های سینه

هر نوع جراحی خطراتی را برای بیمار به دنبال خواهد داشت. جراحی‌های سینه نیز از این قاعده مستثنا نیستند و می‌توانند خطرات و عوارض خاص خود را برای برخی از زنان ایجاد کنند. اگرچه بسیاری از این عوارض رایج نیستند و تنها در برخی موارد نادر اتفاق می افتند. درصد زیادی از این عوارض موقتی بوده و پس از گذشت یک دوره و بهبودی نسبی بیمار، این عوارض نیز برطرف می‌شوند. برخی از خطرات و عوارض جانبی احتمالی در رابطه با انواع جراحی های سینه عبارتند از:

 • بروز حساسیت‌ها و مشکلات ناشی از مواد بیهوشی
 • احتمال خونریزی در حین یا بعد از جراحی
 • احتمال لخته شدن خون
 • تجمع مایع در سینه یا محل جراحی، همراه با تورم و درد
 • عفونت در محل جراحی
 • عدم ترمیم مناسب زخم و باقی ماندن اسکار
 • احساس ضعف و خستگی شدید به دلیل خونریزی
 • مرگ بافتی (نکروز) تمام یا بخشی از پوست یا چربی
 • ایجاد بی‌حسی و یا تغییر در حس نوک سینه
 • برزو برخی مشکلات مانند از دست دادن قدرت عضلانی در محل جراحی 
 • نیاز به جراحی یا جراحی‌های مجدد برای رفع مشکلات و عوارض پیش آمده
 • حرکت، جا به جایی، نشت محتویات پروتز یا پارگی پروتز

پس از جراحی زیبایی سینه

احتمالاً به مدت یک یا 2 هفته پس از جراحی سینه احساس ضعف، خستگی و درد خواهید داشت. در رابطه با جراحی فلپ سینه که در آن علاوه بر برش های سینه، برش و زخم در قسمت اهدا کننده نیز وجود دارد، این مدت کمی طولانی تر خواهد بود. پزشک برای کمک به کنترل درد و سایر عوارض و ناراحتی های شما داروهایی را برایتان تجویز خواهد کرد.

بسته به نوع جراحی که دارید، به احتمال زیاد می توانید ظرف چند روز از بیمارستان ترخیص شده و به خانه برگردید. ممکن است بسته به شرایط و نوع عمل شما لازم باشد که یک یا چند لوله ی زهکشی برای شما در اطراف محل برش ها تعبیه شوند. درناژ یا لوله زهکشی، لوله کوچکی است که در زخم قرار داده می شود تا ترشحات و مایعات اضافی را که ممکن است در محل برش ها جمع شوند را در دوران نقاهت از محل جراحی تخلیه و خارج کند. در بیشتر موارد، مایع به داخل یک توپ توخالی کوچک تخلیه می‌شود که نحوه تخلیه آن، قبل از خروج از بیمارستان به بیمار یاد داده می شود. بسته به مقدار مایعی که در روز جمع می‌شود، پزشک تصمیم می‌گیرد چه زمانی می‌توان لوله های زهکشی را با خیال راحت خارج کرد. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد مراقبت از زخم و تخلیه مایعات خارج شده از زخم ها دنبال کنید. همچنین حتماً از پزشک خود درا رابطه با نوع لباس طبی مخصوص بعد از جراحی سینه سوال کنید. هر گونه نگرانی یا سوالی که دارید را می توانید از پزشک خود بپرسید.

سوالات متداول

نتیجه گیری

جراحی‌های‎ زیبایی سینه به منظور افزایش و کاهش سایز، بهبودی ظاهر، بهبود برجستگی، بهبود تقارن و … در زنان انجام می‌شود. انواع جراحی زیبایی سینه شامل پروتز سینه، لیفت سینه، کاهش سایز سینه و ترمیم سینه است که انجام هر کدام از این جراحی‌ها با  دلایل  و روش‌های مختلف انجام می‌شود. توصیه می‌شود پیش از هر اقدامی با جراح پلاستیک مشورت کنید و تمامی ابهامات، سوالات و انتظارات خود را با او بررسی کنید تا تصمیم بهتری در مورد جراحی زیبایی سینه بگیرید.

دکتر افسانه ثنایی

دکتر افسانه ثنایی فوق تخصص جراحی پلاستیک ترمیمی، زیبایی از دانشگاه تهران و فارغ التحصیل سال 1377 می باشد. وی از سال 1381 به طور اختصاصی در زمینه جراحی پلاستیک فعالیت می نماید و طی سالهای فعالیت خود دوره های علمی و عملی متعدد را جهت یادگیری تکنیک های جدید در جراحی پلاستیک در خارج از کشور ( آمریکا، ایتالیا، دبی) گذرانده است. همچنین ایشان با بکارگیری تکنیک های مدرن و جدید اقدام به فیکس کردن بافت سینه به قفسه سینه جهت نگهداری و حفظ شکل سینه می کنند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
کاندیدای مناسب جراحی لیفت سینه

کاندیدای مناسب جراحی لیفت سینه

کاندیدای مناسب جراحی لیفت سینه افرادی هستند که سینه‌های شل و افتاده ای دارند و این موضوع تاثیر منفی بر روی زیبایی اندامشان گذاشته و از طرفی موجب کاهش اعتماد بنفس آن ها شده است. بر همین اساس افراد زیادی خواستار انجام لیفت سینه هستند کاندیدای مناسب برای انجام این جراحی...

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت سینه به مجموعه‌ای از اقدامات گفته می‌شود که در تسریع روند بهبودی اثر گذار هستند و دست یابی به نتیجه مطلوب را آسان تر می‌کند همچنین عدم رعایت این مراقبت‌ها موجب بروز عوارض متعددی می‌شود. جراحی لیفت سینه می‌تواند تحولی بزرگ در ظاهر و اعتماد...

بهترین جراح سینه در تهران را بیشتر بشناسید

بهترین جراح سینه در تهران را بیشتر بشناسید

بهترین جراح سینه در تهران کسی است که با توجه به مهارت و تجربه بالایی که در انجام جراحی‌های مختلف سینه دارد، بهترین نتیجه را از جراحی به دست آورد. یافتن بهترین جراح در این زمینه می‌تواند دغدغه بسیاری از افراد متقاضی جراحی سینه باشد در این مقاله به تشریح ویژگی‌های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. با سلام و احترام
  پروتز پستان داشتم پیش خودتون
  بسیار عالی و زیبا
  سپاس فراوان از توجه شما
  ایا بعد از پروتز سفتی و بالا بودن سینه ها بر طرف خواهد شد؟؟
  و لمس سینه ها طبیعی خواهد شد؟ منظورم نرمی در سینه طبیعی ست !؟
  بی حسی برطرف میشه؟

  پاسخ
  • سلام . به مرور زمان بهبودی حاصل میشه. در صورتی که مشکل خاصی داشتید به مطب مراجعه کنید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *