(021) 88662276 - 88660955 | ۰۹۳۷۱۷۴۴۹۳۷ info@dr-sanaee.com
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

لیپوماتیک ران

تناسب اندام چه میزان در زیباتر دیده شدن افراد تاثیر گذار است؟ آیا لیپوماتیک ران، تناسب اندام دائم را تضمین می کند؟ اهمیت کسب آگاهی راجع به لیپوماتیک هنگامی مطرح است که افراد در عین داشتن وزن ایده آل از عدم تناسب سایز اندام های مختلف بدن خود رنج می برند و تا کنون علی رغم تلاش های بسیاری در قالب رژیم های غذایی سخت و انجام حرکات ورزشی موضعی؛ تناسب اندام مد نظر خود را به دست نیاورده اند و به عمل های از قبیل لیپوساکشن، لیپوماتیک و لیزر رو آورده اند. در سال های اخیر دستگاه ها و ابزار و جراحی های پیشرفته ای برای دست یابی به زیبایی چهره و تناسب اندام وجود دارد که با شرایط و عوارض و مزایای گوناگون افراد را برای رسیدن به زیبایی ای که آرزویش را دارند یاری می دهند.

ران یکی از مهم ترین اعضای بدن است که تناسب اندام آن تاثیر زیادی در زیبایی و تناسب اندام دارد. اگر به دلایل ژنتیکی یا عدم تحرک بیش از حد چاق باشد، علاوه بر آن تناسب اندام را از بین می برد. پیکر تراشی، روشی است که برای از بین بردن آسان رسوبات چربی برای قسمت زیر پوست پاها استفاده می شود که معمولا نتایج بسیار خوبی به دنبال دارد. چاقی ران بسیار آزاردهنده است و می تواند ناشی از عواملی مانند بارداری یا سابقه خانوادگی باشد. خلاص شدن از شر چربی ران دشوار است و ممکن است به رژیم غذایی و ورزش مقاوم باشد. بنابراین یکی از پرطرفدارترین روش هایی که در بین مردم بسیار رایج است، جراحی لیپوماتیک ران است. لیپوماتیک شامل قسمت های داخلی و خارجی ران می شود.

لیپوماتیک ران پا چیست؟

لیپوماتیک ران پا یا پیکر تراشی از روش های حذف موضعی چربی اندام های بدن است که در بخش های مختلفی علاوه بر ران پا، شکم، پهلو ها، باسن و … انجام می شود. بدن انسان دارای تعدادی مشخص سلول های چربی در زیر پوست است که تعداد این سلول ها از سن هشت سالگی به بعد ثابت باقی می ماند و تغییرات چربی در اندازه ی سلول ها ایجاد می شود و تکثیر سلول ها در سن بالای هشت سالگی متوقف می شود و چاقی های بعد از این سن حاصل بزرگ شدن سلول هاست نه زیاد شدن آن ها.

با روش های مختلفی می توان این سلول ها را تخریب یا از بدن خارج کرد، که لیپوماتیک یکی از روش های غیر تهاجمی برای خارج کردن بخشی از این سلول هاست. اساس کار دستگاه هایی که لیپوماتیک را انجام می دهند ارتعاش در سه بعد است، که با کمترین آسیب به سلول های بافت چربی آن ها را از بدن خارج می کند و امکان انتقال این چربی ها به بخش های دیگر بدن مانند سینه ها و باسن به منظور ایجاد فرم زیبا و حجم بیشتر به آن ها امکان پذیر است.

درمان چاقی ران پا
درمان چاقی ران پا

لاغری ران با عمل لیپوماتیک

جراحی لیپوماتیک ران بسیار کم خطر است و به صورت سرپایی و بدون بیهوشی از طریق بی حسی موضعی انجام می شود. این جراحی نیازی به بخیه ندارد و تنها با ایجاد یک برش کوچک در نواحی خاص انجام می شود. در حین لیپوماتیک، چربی ران توسط امواج از محل خود جدا می شود و از نظر فیزیولوژیکی کاملاً عاری از گرما و تشعشع است و فقط می توان با کانولا در یک حرکت لرزان و بدون لغو پیوند زد. درد و خونریزی توسط دستگاه از بدن خارج می شود.

لیپوماتیک داخلی ران

این نوع عمل لیپوماتیک می تواند در پیشگیری از راش و التهاب پوستی بسیار موثر باشد.

لیپوماتیک خارجی ران

قسمت خارجی ران نسبت به قسمت داخلی ران چربی بیشتری جمع می کند و در نتیجه لیپوماتیک حجم ران را کاهش می دهد و آن را زیبا جلوه می دهد.

اقدامات احتیاطی برای لیپوماتیک چیست؟

اقدامات لازم قبل از انجام لیپوماتیک ران پا

لازم است حتما پیش از انجام جراحی لیپوماتیک ران پا تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرید و نکاتی را به شرح زیر رعایت کنید:

 • از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی حداقل دو هفته پیش از عمل خودداری کنید.
 • مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین و وارفارین و… را از چند روز پیش از عمل متوقف کنید زیرا خونریزی را تشدید می کند.

در نتیجه توصیه می شود افرادی که دارای چاقی یک پارچه هستند یا قادر به ثابت نگه داشتن وزن خود نیستند جراحی لیپوماتیک را انجام ندهند و افرادی که شرایط لازم برای انجام لیپوماتیک را دارند لازم است لیپوماتیک را تحت نظر جراح پلاستیک در کلینیک ها و مراکز درمانی معتبر انجام دهند تا خدمات کافی در اختیارشان قرار گیرد.

قبل از انجام لیپوماتیک موارد زیر ضروری است:

 • آزمایشات تجویز شده توسط جراح خود را انجام دهید.
 • از کشیدن سیگار خودداری کنید زیرا ممکن است روند بهبودی شما را مختل کند.
 • از مصرف مکمل های گیاهی و داروهای ضد التهابی مانند آسپرین خودداری کنید زیرا ممکن است بر خونریزی تأثیر بگذارند.
 • دقیقاً دستورالعمل هایی را که جراح برای بهبودی و درمان توصیه می کند انجام دهید تا دچار مشکل نشوید.
 • به یک مرکز معتبر مراجعه کنید و یک پزشک متخصص در کار خود را انتخاب کنید.
 • یک دوره آموزشی برای کسب اطلاعات کافی در مورد روش، بیهوشی و لیپوماتیک داشته باشید.

روش انجام لیپوماتیک ران پا

برای انجام لیپوماتیک ران پا ابتدا محدوده انجام لیپوماتیک توسط جراح پلاستیک مشخص می شود سپس با ایجاد سوراخی به اندازه حدودی سه میلی متر لوله ای به نام کانولا وارد بخش مد نظر می شود و با نیروی حاصل از فشار هوایی که توسط کمپرسور دستگاه وارد می شود لوله ی کانولا، ارتعاشاتی در سه جهت انجام می دهد که باعث می شود سلول های بافت چربی از هم جدا شده و قابل تخلیه گردد. سپس چربی های جدا شده از بدن فرد خارج می شود .به همین دلیل زمان انجام لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن طولانی تر است.

چه کسانی واجد شرایط انجام لیپوماتیک ران پا هستند؟

جراحی لیپوماتیک ران پا برای افرادی که دارای چاقی مفرط و یک پارچه در همه ی اندام های بدن شان هستند مناسب نیست زیرا ریسک عوارض جانبی ناشی از جراحی به علت لزوم تکرار آن و طولانی تر شدن مدت زمان جراحی، بالا می رود.

 • پس لیپوماتیک بیشتر مناسب افرادی است که بخش هایی از بدن شان دارای سایزی بزرگ تر است لازم به ذکر است که منطقه ای که برای انجام جراحی لیپوماتیک مد نظر است باید دارای چربی های مفرطی باشد.
 • انجام لیپوماتیک در مناطقی که وسعت و چربی اندکی دارند مانند غبغب توصیه نمی شود زیرا امکان آسیب بر اثر ارتعاشات بالا می رود.
 • اکیدا به بیمارانی که دارای بیماری های زمینه ای مانند بیماری قلبی، ریوی و هموفیلی و… هستند توصیه نمی شود.

مزیت ها و عوارض انجام لیپوماتیک ران پا

از عوارض شایع لیپوماتیک ران پا می توان به افتادگی پوست منطقه مورد جراحی اشاره کرد، بخشی از این افتادگی حاصل ویژگی های دستگاه مورد استفاده و ناگزیر است، البته مهارت پزشک متخصص می تواند میزان این افتادگی را کاهش دهد.

 • کوفتگی موقتی بدن بیمار به علت ارتعاشات دستگاه از جمله دیگر عوارض لیپوماتیک است که به خصوص در بدن افرادی با سن بالاتر اتفاق می افتد.
 • تصور این که با لیپوماتیک چاقی درمان می شود اشتباه است زیرا با عدم رعایت تغذیه و ورزش نکردن امکان بازگشت چاقی به واسطه بزرگ شدن سلول های چربی باقی مانده وجود دارد.
 • انجام عمل لازم است با رعایت کامل بهداشت صورت بگیرد که احتمال عفونت پس از جراحی کاهش یابد.

عوارض جراحی لیپوماتیک

لیپوماتیک یکی از راه های مطمئن برای از بین بردن چربی های انباشته شده در بدن است. این روش دارای عوارض است.

 • تورم و کبودی در ناحیه ای از بدن که لیپوماتیک برای آن انجام می شود.
 • این امکان وجود دارد که دستگاه تحت تاثیر ارتعاشات و ضربات به خصوص برای افراد مسن باشد.
 • لیپوماتیک بعد از عمل و عدم رعایت رژیم غذایی ممکن است باعث افزایش گردش چربی شود.
 • اگر زخم به درستی درمان و ترمیم نشود، عفونت و خونریزی ممکن است رخ دهد.
 • از آنجایی که ارتعاشات دستگاه ممکن است بر قلب تأثیر بگذارد، توصیه می شود برای افراد دارای مشکلات قلبی از این روش استفاده نشود.
 • لیپوماتیک رفع چین و چروک را تضمین نمی کند.
 • امکان بیهوشی در قسمتی که تحت عمل لیپوماتیک قرار گرفته است.
 • احتمال بروز آلرژی به داروها و مواد در جراحی وجود دارد، پس حتما قبل از جراحی با آنها مشورت کنید.
عکس لیپوماتیک ران
عکس لیپوماتیک ران

مراقبت های لیپوماتیک بعد از عمل

مانند هر جراحی دیگری، مراقبت از لیپوماتیک پس از عمل مهم است. در صورت عدم درمان، بافت چربی به محل مناسبی برای رشد باکتری ها تبدیل می شود. بنابراین، برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • برای جلوگیری از خونریزی باید پس از ترخیص استراحت کنید و از تمرینات سنگین مانند ورزش، وزنه برداری و دو خودداری کنید. این مشکلات در صورت خونریزی با داروهای تجویزی قابل حل است.
 • پس از عمل لیپوماتیک از مصرف غذاهای چرب و پرکالری خودداری کنید. همچنین ورزش را فراموش نکنید.
 • پیاده روی آهسته در خانه می تواند در خروج خون از بدن موثر باشد.
 • کاهش وزن بعد از عمل می تواند در شکل دادن به بدن موثر باشد.
 • برای التیام کامل زخم از رفتن به سونا و جکوزی خودداری کنید، به دلیل احتمال عفونت و آلودگی.
 • از مصرف داروهای ضدالتهابی مانند آسپرین و ایپوپروفن تا سه روز پس از لیپوماتیک اجتناب کنید.

تأثیر گن طبی پس از عمل بر بهبودی پس از لیپوماتیک

بعد از عمل برای جلوگیری از ادم استفاده از آن ضروری است. علاوه بر این برای داشتن پوست صاف بعد از جراحی و نداشتن پوست زبر و چروک بسیار موثر است. سایر مزایای استفاده از گن طبی بعد از جراحی عبارتند از:

 • به سطحی که در آن عمل شده فشار یکنواختی وارد می شود.
 • تسریع روند بهبود زخم با افزایش تولید کلاژن با اعمال فشار به پوست
 • از تجمع مایعات و رشد سلول های چربی جلوگیری کنید
 • استفاده از گن طبی باعث می شود پوست ثابت بماند و از چین و چروک جلوگیری کند.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 3.3]
خانم دکتر ثنایی

دکتر افسانه ثنایی فوق تخصص جراحی پلاستیک ترمیمی، زیبایی از دانشگاه تهران و فارغ التحصیل سال 1377 می باشد.

وی از سال 1381 به طور اختصاصی در زمینه جراحی پلاستیک فعالیت می نماید و طی سالهای فعالیت خود دوره های علمی و عملی متعدد را جهت یادگیری تکنیک های جدید در جراحی پلاستیک در خارج از کشور ( آمریکا، ایتالیا، دبی) گذرانده است.
همچنین ایشان با بکارگیری تکنیک های مدرن و جدید اقدام به فیکس کردن بافت سینه به قفسه سینه جهت نگهداری و حفظ شکل سینه می کنند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =

تماس با دکتر ثنایی