(021) 88662276 - 88660955 | ۰۹۳۷۱۷۴۴۹۳۷ info@dr-sanaee.com
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
دکتر افسانه ثنایی / جراحی زیبایی سینه / جراحی پروتز سینه و همه چیز درباره آن

جراحی پروتز سینه و همه چیز درباره آن

جراحی پروتز سینه از جمله روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان به افزایش حجم و سایز سینه ها کمک کرد. بسیاری از پزشکان که به ارائه خدمات زیبایی و انجام جراحی سینه می پردازند، عمل بزرگ کردن سینه با پروتز را از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی زنان می‌دانند. طبق مطالعات انجام شده میزان رضایت بیماران بعد از انجام این عمل بسیار بالا است و انجام جراحی پروتز علاوه بر افزایش اعتماد به نفس فرد، باعث بهبود روابط زناشویی نیز می‌شود.

جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه چیست؟


جراحی پروتز سینه یکی از اعمال زیبایی است که به منظور افزایش سایز و خوش‌فرم شدن سینه انجام می‌شود. در این جراحی ایمپلنت‌هایی در سینه قرار داده می‌شوند که موجب زیبایی و افزایش حجم سینه های می‌شود. پروتزهای سینه دارای جنس‌های متنوع و بافت نرمی هستند که با توجه به ساختار بدن طراحی شده‌اند تا فرم طبیعی سینه‌ها را اصلاح کنند. جراحی پروتز سینه به دو روش کلی انجام می‌شود. پروتزها یا روی عضله یا زیر عضله سینه قرار می‌گیرند.

آمادگی پیش از انجام جراحی پروتز سینه

بهتر است بیماران دو نوبت قبل از تعیین زمان عمل، ویزیت و مشاوره شود و تمامی نکات و کارهایی که می توان برای او انجام داد را از دکتر جراح بپرسد، بیمار باید تمام خواسته ها و انتظارات با دکتر در میان بگذارد، و دکتر نیز تمام کارهایی را که می تواند برای فرد انجام دهد و نتایج و مراقبت های قبل و بعد از جراحی را برای او توضیح دهد؛ یکی از حرفه ای ترین دکتر ها در حوزه انجام جراحی پروتز سینه، دکتر هدیه ثنایی است، که با بهترین متد روز دنیا، می تواند عمل انواع پروتز سینه را برای شما انجام دهد.

در نهایت جراح و بیمار باید به این درک متقابل برسند که سایز ونوع پروتز صرفا براساس تمایل وخواسته بیمار انتخاب نمی شود، بلکه در این انتخاب عواملی نظیر ابعاد سینه و خصوصیات بافتی آن نیز دخالت دارند، بیمار باید متوجه محدودیت های پوشش بافتی پستان خود باشد و اینکه انتخاب پروتز مستلزم در نظر گرفتن شکل و توپوگرافی پستان دارد، در نهایت بیمار و دکتر به نتیجه ای مشابه خواهند رسید که عمل بر اساس آن صورت می گیرد.

در جلسه مشاوره تصاویر و خصوصیات فیزیکی بیمار بررسی می شود تا عدم تقارن و حدود آناتومیک پستان ها که بر انتخاب نوع پروتز تاثیر می گذارند مشخص شود. عكس های قبل و بعد از عمل پروتز سینه بیماران دیگر می تواند مثال های خوبی برای فهمیدن نتایج عینی بعد از عمل ها باشد، طی مشاوره با پزشک معلوم می شود كه كدام افراد انتظارات غیر ممكن دارند كه باید به آنها گفته شود؛ همچنین در این جلسه مشاوره در مورد انواع پروتز ژلی یا آب نمکی، گرد یا آناتومیک، صاف یا textured صحبت می شود و توضیح داده می شود که خصوصیات بدنی و به ویژه بافتی پستان فرد چه تاثیراتی را می تواند بر روی انواع پروتزها داشته باشد.  

نحوه انجام جراحی پروتز سينه

جراحی پروتز سینه معمولاً طی چند مرحله و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود در ادامه این مقاله روند انجام جراحی پروتز سینه را تشریح خواهیم کرد:

مشاوره جراحی

در اولین اقدام برای انجام جراحی پروتز سینه، پزشک متخصص به معاینه و بررسی وضعیت جسمانی فرد می‌پردازد. طی این جلسات مشاوره، هدف و انتظارات بیمار از انجام جراحی مشخص می‌شود. سپس پزشک بهترین روش جراحی را مطابق با خواسته‍‌ های بیمار و شرایط فیزیکی او تعیین می‌کند. همچنین سوابق پزشکی بیمار باید بررسی شود تا مشکلی برای جراحی پیش نیاید.

انجام آزمایشات و عکس برداری

پس از جلسات مشاوره، پزشک آزمایشات و تصویربرداری‌های خاصی را برای بیمار تجویز می‌کند تا وضعیت سلامت بیمار و کاندیدای جراحی بودن اون به طور دقیق بررسی شود.

آماده سازی پیش از عمل

پس از انتخاب اندازه پروتز انجام آزمایشات، پزشک رژیم غذایی خاصی را برای فرد تعیین می‌کند. همچنین ممکن است مصرف برخی داروها برای فرد متوقف شود.

عمل جراحی

برای انجام جراحی پروتز سینه بیمار بیهوش شده و جراح، پروتز انتخابی را با توجه به روش تعیین شده در سینه فرد جایگذاری می‌کند. برش‌ها در جراحی پروتز سینه معمولا در قسمت زیر سینه، زیر بغل یا دور نوک پستان ایجاد می‌شود.

بازیابی بعد از عمل

پس از انجام جراحی پروتز سینه بیمار به اتاق ریکاوری رفته تا هوشیاری خود را به دست آورد. سپس داروهای مسکن و ضد التهابی تجویز می‌شود. دوران نقاهت و طول درمان هر فردی متفاوت است و به ویژگی‌ها فیزیکی بیمار و روش جراحی بستگی دارد. انجام جراحی پروتز سینه حدود ۱ تا ۳ ساعت زمان می‌برد. مدت زمان بازیابی بعد از جراحی به میزان درد، سن بیمار، عوارض و … بستگی دارد.

 مطالب جالب: بهترین جراح پروتز سینه در تهران

مزایای جراحی پروتز سینه

پروتزهای سینه از بهترین و بی خطر ترین موادی هستند که زمانی که زیر بافت سینه قرار می گیرند می توانند بدون عارضه خاصی بسیاری از عارضه های منفی ای که برای سینه های زنان ایجاد شده اند را بهبود بخشند، برای مثال مهم ترین نتایج مثبت و مزایایی که می توان برای پروتز سینه نام برد، شامل موارد زیر می شود:

 • رفع افتادگی های سینه
 • رفع شلی سینه ها
 • بهبود عدم قرینگیسینه ها
 • افزایش سایز و حجم سینه ها
 • زیبا تر شدن سینه ها
 • افزایس اعتماد به نفس زنان
 • بالاتر کشیده شدن سینه ها

جراحی پروتز پستان

مراقب‌های بعد از جراحی پروتز سینه

نتیجه جراحی پروتز سینه تا حد زیادی به مراقبت‌های بعد از جراحی بستگی دارد. در ادامه به برخی از مراقب‌های بعد از عمل پروتز سینه اشاره خواهیم کرد:

 • استراحت مطلق تا یک هفته از ضروریات مراقبت‌های بعد از جراحی پروتز سینه است.
 • پس از جراحی پروتز سینه تا چند هفته باید حرکت بازوها محدود باشد و از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز شود.
 • انجام آزمایش‌های خاص و معاینات دوره‌ای از مهمترین نکات مراقبتی بعد از جراحی پروتز سینه به شمار می‌آید زیرا با انجام این معاینات روند بهبودی و سلامتی بیمار بررسی می‌شود.
 • بانداژ و پانسمان‌های مراقبتی باید در مدت زمان تعیین شده تعویض شود و محل زخم‌ها تمیز و خشک باقی بماند. رعایت این نکته از بروز عوارضی مانند، عفونت پیشگیری می‌کند.
 • مصرف مرتب داروهای ضد درد و ضد التهاب برای کنترل درد و تورم بسیار مهم است.
 • چند هفته پس از جراحی پروتز سینه، پزشکی ممکن است یک برنامه تمرین ورزشی به بیمار پیشنهاد دهد تا انعطاف‌پذیری و عملکرد عضلات سینه بازیابی شود.

بیشتر بخوانید: طول عمر مفید پروتز سینه

انواع برش در جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه با تکنیک‌ها و برش‌های مختلفی انجام می‌شود که پزشک با توجه به وضعیت جسمانی فرد و نوع پروتز، محل برش جراحی را تعیین می‌کند در ادامه انواع برش‌های این عمل زیبایی را بررسی خواهیم کرد:

برش زیر سینه

متداول ترین نوع برش در جراحی پروتز سینه، برش زیر سینه است. ترجیح پزشکان استفاده از این نوع برش است زیرا در این روش جای زخم کمتری به جا می‌ماند. این نوع برشی با طول 5 تا 4 سانتی متر ایجاد می‌شود.

برش زیر بغل

برش زیر بغل یکی دیگر از روش‌های برش در این جراحی است. در این نوع برش، جراح دید کافی برای جایگذاری پروتز در بافت سینه ندارد. بنابراین از این نوع برش به ندرت و در مواقع خاص استفاده می‌شود.

برش در دور هاله سینه

برش در دور هاله سینه یکی دیگر از انواع برش‌های مورد استفاده در جراحی پروتز سینه است. این نوع برش جای زخم قابل مشاهده‌ای از خود برجای می‌گذارد بنابراین پزشکان و بیمار بسیار از آن استقبال نمی‌کنند.

عمل پروتز سینه

کاندیدای مناسب جراحی پروتز سینه

افرادی که قصد انجام جراحی پروتز سینه را دارند بعد از معاینات پزشکی تعیین می شود که آیا قادر به انجام این عمل هستند یا خیر! در ادامه کاندیدای مناسب جراحی پروتز سینه را معرفی خواهیم کرد: 

 • زنانی که ظاهر سینه خود رضایت ندارد کاندید مناسبی برای جراحی پروتز سینه هستند.
 • افرادی که داری سینه های نامتقارن هستند.
 • زنانی که بطور مادرزادی یا ژنتیکی دارای سینه‌های دفرمه هستند.
 • افرادی که دچار فقدان سینه بوده یا سینه هایشان رشد کافی نداشته است.
 • افرادی که بر اثر کاهش وزن شدید دچار افتادگی و کاهش حجم سینه شده‌اند.
 • زنانی که در اثر سرطان، مجبور به تخلیه سینه شده‌اند.

سوالات متداول

نتیجه گیری

جراحی پروتز سینه، برای افرادی که سینه های کوچکی دارند،نتایج مثبت بسیاری به دنبال دارد. افرادی که قصد انجام جراحی پروتز سینه را دارند باید انتظارات واقع بینانه ای از عمل داشته باشند. اما به طور کلی بیشتر زنانی که این جراحی زیبایی را انجام داده اند از نتیجه آن راضی هستند و با رعایت مراقبت‌های پس از عمل، دچار مشکل یا عوارض خاصی نشده اند.

دکتر افسانه ثنایی

دکتر افسانه ثنایی فوق تخصص جراحی پلاستیک ترمیمی، زیبایی از دانشگاه تهران و فارغ التحصیل سال 1377 می باشد. وی از سال 1381 به طور اختصاصی در زمینه جراحی پلاستیک فعالیت می نماید و طی سالهای فعالیت خود دوره های علمی و عملی متعدد را جهت یادگیری تکنیک های جدید در جراحی پلاستیک در خارج از کشور ( آمریکا، ایتالیا، دبی) گذرانده است. همچنین ایشان با بکارگیری تکنیک های مدرن و جدید اقدام به فیکس کردن بافت سینه به قفسه سینه جهت نگهداری و حفظ شکل سینه می کنند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت سینه به مجموعه‌ای از اقدامات گفته می‌شود که در تسریع روند بهبودی اثر گذار هستند و دست یابی به نتیجه مطلوب را آسان تر می‌کند همچنین عدم رعایت این مراقبت‌ها موجب بروز عوارض متعددی می‌شود. جراحی لیفت سینه می‌تواند تحولی بزرگ در ظاهر و اعتماد...

بهترین جراح سینه در تهران را بیشتر بشناسید

بهترین جراح سینه در تهران را بیشتر بشناسید

بهترین جراح سینه در تهران کسی است که با توجه به مهارت و تجربه بالایی که در انجام جراحی‌های مختلف سینه دارد، بهترین نتیجه را از جراحی به دست آورد. یافتن بهترین جراح در این زمینه می‌تواند دغدغه بسیاری از افراد متقاضی جراحی سینه باشد در این مقاله به تشریح ویژگی‌های...

عمل لیفت سینه؛ بهترین روش درمان افتادگی سینه‌ها

عمل لیفت سینه؛ بهترین روش درمان افتادگی سینه‌ها

لیفت سینه که در اصطلاح پزشکی، ماستوپکسی نیز نام دارد، به تغییر پوزیشن و فرم سینه ها کمک می کند، بی آن که تغییری در اندازه سینه ها ایجاد شود.فرم سینه همواره تحت تاثیر عواملی از قبیل افزایش سن، نیروی گرانش

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

39 دیدگاه ها
 1. سلام امکان داره پروتز سینه به شیر مادر نشت کنه؟

  پاسخ
  • سلام خیر تحت هیچ شرایطی امکان نشت مواد داخل پروتز سینه به داخل شیر مادر وجود ندارد

   پاسخ
 2. امکان جراحی همزمان لیفت سینه و پروتز سینه وجود داره؟

  پاسخ
  • بله در صورتی که سینه های شما افتادگی داشته باشد می توان همزمان با عمل پروتز سینه، جراحی لیفت سینه را نیز انجام داد.

   پاسخ
  • سلام دکتر جان من 14 سال پیش عمل پروتز سینه انجام دادم دکترم گفت پروتز سیلیکونی دائمی استفاده کرده ونیاز به تعویض نداره 7 سال پیش هم شیردهی داشتم ولی وقتی سرما میخورم سینه ی چپم ملتهب میشه و درد میگیره ولی با آنتی بیوتیک خوب میشه یک بار هم ام آر ای رفتم گفتن فقط ملتهب شده و پروتز سالمه و پارگی نداره به نظر شما اگه خطرناکه که پروتز رو خارج کنم البته هزینه ی جراحی رو ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید🌹🙏

   پاسخ
   • سلام. بهتر هست که تمام پروتز ها ۱۰سال یکبار تعویض بشند -اگه فعلا امکانش رو ندارید ،حتما ۶ماه یکبار از بابت سالم بودن پروتز سنو گرافی انجام بدید ،تا اگر پاره شده زودتر خارج بشه

    پاسخ
 3. سلام
  آیا بعد از عمل پروتز سینه نوک سینه بی حس میشود؟

  پاسخ
  • سلام در افراد مختلف ممکن است میزان حساسیت نوک سینه متفاوت باشه. البته باید بگم این بی حسی کاملا موقتیه و پس از گذشت زمان بهبود پیدا می کند.

   پاسخ
 4. بعد از عمل پروتز می تونم بچه شیر بدم؟

  پاسخ
  • بله بعد از جراحی پروتز سینه هیچ مانعی برای شیردهی وجود ندارد.

   پاسخ
 5. برای سینه های نسبتا افتاده کدام مدل پروتز بهتره؟ شما چه برندی رو پیشنهاد می کنید؟

  پاسخ
 6. میشه ماموپلاستی و پروتزو باهم انجام داد؟

  پاسخ
  • عمل ماستو پکسی و جراحی پروتز سینه اغلب برای سینه های کوچک و افتاده بکار میره

   پاسخ
 7. تا چه مدت باید از سوتین های مخصوص استفاده کنیم

  پاسخ
 8. سلام خانم دكتر چند سال بعد از جراحي بايد پروتز سينه رو عوض كنيم

  پاسخ
 9. بخیه ها بعد از عمل چقدر طول میکشه از بین برن؟

  پاسخ
  • معمولا یک تا دو سال بعد از جراحی پروتز سینه جای بخیه ها از بین می رود.

   پاسخ
 10. سلام خانم دکتر کسی که پروتز انجام داده این پروتز نیاز هست بعد از یه مدت تعویض بشه ؟

  پاسخ
 11. پروتز سینه تو دراز مدت مشکلی ایجاد نمیکنه؟

  پاسخ
 12. به علت داشتن توده جراحی کردم و یه سینه کوچکتر از دیگریه . ترس بازگشت هم هست .دلم می خواد با جراحی همزمان هم سینه ها رو تخلیه کنم و جای آن پروتز بذارم مقدوره؟

  پاسخ
  • تخلیه کامل سینه فقط در موارد سرطان انجام میشه ،در غیر اینصورت تخلیه کامل نمیشه کرد چون عوارض زیادی داره

   پاسخ
  • سلام دکتر من سونوگرافی کردم چند وقت پیش و گفتن که داخل هردو سینم کیست دارم چون درد هم داشت یه تایمی
   میخواستم بپرسم برای جراحی مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟؟؟
   سوال دوم این که برام سواله اگه پروتزی بزاریم که نیاز به هر ۱۵ سال تعویض باشه پیر بشیم چی؟!نمیتونیم عمل کنیم ک چیکار میشه کرد و این ک یه خانمی چون با هواپیما سفر کرده بود سینش بخیه هاش باز شده بود و دکترش از پوست مصنوعی استفاده کرده و عوض کرده پروتزشو بهش گفته الان ک عمل کردی دیگه نمیتونی عمل کنی اصلا خواستم بپرسم تا چند بار اگه مشکلی پیش بیاد قابل تعویض هست!!
   ببخشید ک سوالام زیاد شدن امیدوارم جواب بدید خانم دکتر

   پاسخ
   • سلام وجود کیستهای کم مشکلی ایجاد نمیکنه -بهرحال هر عملی یک دردسرهایی داره -اگه خیلی نگران هستیدمیشه از یک سنی به بعد کلا پروتز رو خارج کرد و دیگه نگذاشت-پروا، هواپیما هیچ خطری نداره -مشکل اون خانم چیز دیگه ای،بوده

    پاسخ
 13. سلام خسته نباشید من شیش ماه پیش پروتز سینه انجام دادم جفت سینه هام کاملا بی حسه هنوز برمیگرده حسش باید چیکار کنم؟😭

  پاسخ
  • سلام تا یکسال صبر کنید شاید برگرده

   پاسخ
 14. باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده مدت ۵ هفته پیش عمل لیفت و پروتز سینه انجام دادم در حال حاضر در چند نقطه از سینم زخم دیده میشه که گاها باخارش و سوزش همراه هست لطفا دلیلش رو بفرمایید و اگر راهکاری برای بهبودش هست راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام. من از این زخمها اطلاعی ندارم -بهتره به جراح خودتون نشون بدهید.

   پاسخ
 15. باسلام و وقت بخیر
  تصمیم به پروتز سینه دارم همچنین قصد بارداری هم دارم لطفا راهنمایی میفرمایید میتونم جراحی کنم بعد باردار بشم یا اول باردار بشم و بعد از شیردهی جراحی کنم؟

  پاسخ
 16. سلام
  من الان 33 سالمه و سینه هایی کوچیکی دارم . یه سریا میگن تو این سن پروتز ممکنه باعث کمر درد تو سن 45 40 به بعد بشه
  این درسته دکتز؟
  و اینکه ممنون از مطالب خوب سایتتون
  سایت شما و سایت توبیوتی قشنگ توضیح میدین آدم میفهمه

  پاسخ
  • سلام -خیر هیچ مشکلی در اینده ایجاد نمیکنه

   پاسخ
 17. سلام خسته نباشید
  درمورد پروتز سینه مدلی هست که دائم باشه و اصلا تعویض لازم نداشته باشه یا بهرحال باید تعویض انجام بشه؟ودرمورد پارگی پروتز به چه دلیل ممکنه پیش بیاد؟

  پاسخ
  • جراحان معتقدند که بهتر هست که تمام پروتز ها حتی بهترین برندها بعد از حدود ۱۰سال تعویض شوند -پارگی خودبخود وبر اثر فرسودگی ایجاد میشود

   پاسخ
 18. سلام من اگه بخوام پروتز منتور بزارم و دیگه عوض نکنم چی میشه؟چون واقعا هزینش زیاده که بخوام ده سال دیگش عوض کنم و دراون صورت ترجیح میدم کلا نزارم

  پاسخ
  • با مسيولیت خودتان میتونید عوض نکنید -دکترها معتقدند هر ۱۰سال همه نوع پروتز عوض بشه

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *