(021) 88662276 - 88660955 | ۰۹۳۷۱۷۴۴۹۳۷ info@dr-sanaee.com
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
دکتر افسانه ثنایی / جراحی زیبایی سینه / ماموپلاستی؛ جراحی کوچک کردن سینه خانم ها

ماموپلاستی؛ جراحی کوچک کردن سینه خانم ها

گردن درد شدید و گاها دیسک گردن و عرق سوز شدن در تابستان و در نتیجه زخم زیر سینه کلافگی از وزن بیش از حد سینه ها، اگر این ویژگی ها درباره شما صدق می کند باید بگوییم شما کیس جراحی ماموپلاستی می باشید. شاید در اطرافتان دیده باشید افرادی را که به علت بزرگی سینه دچار دسته ای از مشکلات جسمی شده اند اما باید بگوییم غیر از این نوع از مشکلات اغلب این افراد دچار آسیب های روان شناسی و نوعی دوری گزینی از محافل خانوادگی می شوند. ناراحتی و حس شرم از این مشکل می تواند آنها را از تعاملات اجتماعی دور نگاه دارد.

جراحی ماموپلاستی یا همان جراحی کوچک کردن سینه یکی از بزرگ ترین جراحی زیبایی سینه به شمار می آید. ماموپلاستی کاهشی یکی از رایج ترین عمل های زیبایی و عملکردی در جهان است که توسط جراحان پلاستیک انجام می شود. به طور کلی، در صورتی که اندازه و وزن سینه‌های خانم ها باعث ایجاد کمردرد، گردن درد شدید و اختلال در فعالیت ‌های روزمره زندگی بیمار شود، کاندیدای انجام ماموپلاستی کوچک کردن سینه در نظر گرفته می‌شود. این روش جراحی شامل برداشتن چربی اضافی از سینه، بافت غده اضافی و هر گونه پوست اضافی در آن ناحیه می باشد تا اندازه سینه ها را به اندازه مناسب ‌تر کاهش دهد. در این جراحی به دلیل زمان بر بودن آن و قرار گرفتن بیمار به مدت طولانی تری در حالت بیهوشی انجام آن در کلینیک و مطب های خصوصی به صورت سرپایی امکان پذیر نیست. بنابراین بهترین گزینه جراحی در بیمارستان های مجهزو دارای تیم جراحی قوی می باشد. این جراحی می تواند بخش قابل ملاحظه ای از عزت نفس و اعتماد به نفس این گروه از بانوان را به آنها برگرداند. اگر در فکر این جراحی هستید شاید بهتر باشد کمی بیشتر درباره آن بدانید.

تکنیک خاصی که استفاده می شود به اندازه و ترکیب فعلی سینه و میزان کوچک کردن آن بستگی دارد. در برخی موارد، کوچک کردن سینه را می توان تنها با استفاده از لیپوساکشن انجام داد. پزشک به شما کمک می کند تا گزینه های پیش روی خود را بشناسید و روشی را که به بهترین شکل به شما در رسیدن به اندازه و شکل دلخواهتان کمک می کند، توصیه می کند.

چرا باید جراحی ماموپلاستی انجام دهیم؟

سینه‌ های بزرگ باعث شود که خانم ‌ها نسبت به بدن خود بی اعتماد به نفس شود و همچنین موجب بروز مشکلات سلامتی برای آنها می شود: این مشکلات شامل کمردرد مزمن، چین ‌های عمیق در شانه ناشی از بستن سوتین، تحریک پوستی مانند بثورات زیر سینه‌ ها. و غیره.

خانم ها با سینه ‌های درشت فعالیت ‌های بدنی سختی نیز دارند. این دلیل دیگری است که بسیاری از زنان با سینه های بزرگ و آویزان به دنبال جراحی کوچک کردن سینه هستند. بافت سینه در این افراد بسیار سنگین است و داشتن سینه های بزرگ می تواند فعالیت هایی مانند دویدن، پریدن و غیره را دشوار کند. کوچک کردن سینه نه تنها می تواند شرایط ذکر شده در بالا را محدود کند، بلکه می تواند به یک زن کمک کند تا زندگی فعال و از نظر بدنی مناسب تری داشته باشد.

تکنیک های کوچک کردن سینه

روش های مختلفی برای کوچک کردن سینه وجود دارد. جراحان پلاستیک از جدیدترین تکنیک‌های کوچک کردن سینه (مانند روش کوچک کردن سینه) استفاده می‌کنند که در مقایسه با روش‌های سنتی اسکار کمتری ایجاد می‌کند و شکل سینه‌ های بهتری را ایجاد می‌کند. جراح پلاستیک معمولا در مورد روش توصیه شده با بیمار صحبت خواهد کرد تا بهترین نتیجه را به او بدهد.

استفاده از تکنیک اتوپروتز

این تکنیک یعنی پروتز از بدن خود بیمار ساخته می شود و نیاز به هیچ پروتز خارجی نمی باشد. در این روش بافت سینه بیمار به گونه ای فرم داده می شود که گویی داخل سینه پروتز قرار داده شده و از نظر قوام و سفتی همانند پروتز می باشد.

اقدامات قبل از جراحی ماموپلاستی

 • به مدت دو هفته از مصرف آسپرین، ادویل، موترین یا سایر محصولات حاوی آسپرین خودداری کنید.
 • اگر سیگاری هستید، برای کمک به روند بهبودی، سیگار را ترک کنید.

مشاوره و مراقبت های قبل از جراحی کوچک کردن سینه

 • در طول جلسات مشاوره، پزشک به بررسی سوابق پزشکی از جمله این که آیا توده ای از سینه برداشته شده یا خیر و یا هر گونه شرایط پزشکی که بر سینه ها تاثیر گذاشته، می پردازد.
 • سوابق پزشکی خانوادگی فرد نیز باید بررسی گردد.
 • بیمار باید با پزشک خود کاملا صادق باشد و در مورد اهداف و انتظارات خود صحبت کند.
 • معمولا قبل از جراحی، عکس هایی از بیمار گرفته می شود تا تصاویر قبل و بعد تهیه شود. نکات و اطلاعات مربوط به مراقبت های قبل و بعد از جراحی ماموپلاستی نیز در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.
 • گاهی نیاز است قبل از جراحی، معاینه سینه و یا تست ماموگرافی انجام شود.
 • مصرف هر گونه دارو باید از سوی پزشک بررسی شود. مصرف داروهایی از قبیل داروهای رقیق کننده خون مانند نوافن و آسپیرین، مکمل های گیاهی و یا ویتامین E باید قبل از جراحی قطع شوند. این قبیل داروها احتمال خونریزی حین عمل و بعد از آن را افزایش می دهند.
 • استعمال سیگار و دخاینات از چند هفته قبل از جراحی و بعد از آن باید کنار گذاشته شود. نیکوتین موجود در سیگار، روند بهبود را به تاخیر خواهد انداخت.
 • در کنار موارد گفته شده، افرادی که خواهان انجام عمل کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی هستند، باید از لحاظ بدنی در شرایط خوبی باشند، مبتلا به شرایط پزشکی خاص نباشند و در عین حال، انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشند.
 • توصیه می شود روز جراحی، فردی از دوستان و یا اعضاء خانواده بیمار را همراهی کند.

پاسخ به سوالات شما در مورد استفاده از تکنیک اتوپروتز


نحوه جراحی ماموپلاستی

 این جراحی با ایجاد برش هایی روی سینه و برداشتن قسمت های اضافی چربی و بخیه نواحی برش صورت می گیرد. اگر مشکل اصلی بزرگی سینه مربوط به زیادی چربی است و پوست اضافه نیست، می توان از روش لیپوساکشن به تنهائی برای کوچک کردن سینه استفاده نمود.

بسته به وضعیت و شرایط بیمار، جراحی به صورت سرپایی انجام می شود و تنها نیاز است بیمار یک شب را در بیمارستان بستری بماند. جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و بیمار متوجه روند جراحی نخواهد شد.

عمل ماموپلاستی که در حدود یک تا دو ساعت به طول می انجامد، با برداشت پوست، چربی و بافت اضافی سینه و تغییر پوزیشن نوک سینه همراه می باشد. در نهایت، برش ها بخیه زده می شوند و پانسمان مخصوصی بر روی سینه و بخیه ها قرار خواهد گرفت.

نیاز است بیمار بعد از جراحی، پستان بند مخصوصی بپوشد تا به حفظ فرم سینه ها کمک شود.

بهبودی پس از جراحی کوچک کردن سینه

پس از انجام این عمل، سینه‌ ها با یک سوتین مخصوص قرار داده می شوند تا تورم به حداقل برسد و از سینه ‌ها در طول فرآیند بهبود حمایت کند. یک لوله کوچک به نام درن ممکن است به طور موقت زیر پوست قرار داده شود تا خون یا مایع اضافی تخلیه شود.

شما معمولاً در روز جراحی با دستورات پزشک به خانه برمی گردید. در خانه، لباس مخصوص خود را می پوشید و از داروهای تجویز شده برای درد و جلوگیری از عفونت استفاده می کنید. پزشک به شما توصیه می کند برای جلوگیری از خونریزی و درد، استراحت کنید و از فعالیت های شدید خودداری کنید. ممکن است در چند روز اول پس از جراحی به کمک بیشتری نیاز داشته باشید، زیرا به احتمال زیاد دامنه حرکتی کامل را در قفسه سینه و شانه های خود نخواهید داشت.

 • ناراحتی ممکن است در چند روز اول نیاز به داروهای مسکن داشته باشد.
 • شما می توانید در عرض دو هفته به فعالیت های عادی بازگردید و مراقب باشید که از فعالیت های شدید خودداری کنید.
 • درد، تورم و کبودی پس از چند هفته کاهش می یابد.
 • اندازه و شکل نهایی سینه ها بین 2 تا 12 ماه پس از جراحی مشخص می شود.
 • در حالی که جای زخم ها دائمی هستند، با سوتین، لباس های شنا و لباس پوشانده می شوند و ممکن است به مرور زمان محو شوند.
 • شیردهی ممکن است امکان پذیر نباشد، زیرا مجاری شیر برداشته می شود.
 • احساس نوک پستان و آرئول ممکن است به ندرت تحت تاثیر قرار گیرد.

آیا این جراحی برای مردان نیز انجام می شود؟

جراحی کوچک کردن سینه فقط برای زنان نیست. بسیاری از مردان بزرگ شدن بافت سینه را تجربه می کنند که به نام ژنیکوماستی شناخته می شود. این وضعیت بافت سینه بزرگ شده یا بیش از حد توسعه یافته می تواند خجالت آور باشد. اغلب با تغییرات هورمونی، ژنتیک، بیماری و انواع خاصی از مصرف دارو همراه است. در حالی که سینه های بزرگ در مردان ممکن است منجر به مشکلات سلامتی اضافی نشود، تأثیر روانی می تواند قابل توجه باشد. خودآگاهی نسبت به بدن خود می‌تواند منجر به اعتماد به نفس پایین، مشکلات صمیمیت شود و حتی می‌تواند مانع از لذت بردن مردان از فعالیت‌های فیزیکی خاصی شود که ممکن است این وضعیت را برجسته کند، مانند شنا.

ژنیکوماستی ممکن است در یک یا هر دو سینه وجود داشته باشد. با چربی موضعی اضافی، بافت غدد اضافی یا ترکیبی از این دو مشخص می شود. روش جراحی برای اصلاح این مشکل در مردان مشابه عمل زنان است.

موردی که باید به آن اشاره کنیم این است که آقایانی که از بزرگ بودن سینه ها و یا اصطلاحا ژنیکوماستی رنج می برند نیز می توانند تحت جراحی کوچک کردن سینه قرار بگیرند. افرادی که خواهان انجام این روش جراحی هستند، باید پیش از جراحی در خصوص مزایا، روند جراحی و مراقبت های قبل و بعد با پزشک مشورت داشته باشند.

 نام این جراحی برای مردان جراحی ژنیکوماستی نام دارد. این جراحی برای مردان احتیاج به بیهوشی ندارد و بعد از جراحی نیز نیاز به بستری شدن وجود ندارد.

اگر شما کاندید این جراحی به حساب می آیید می توانید با دکتر ثنایی فوق تخصص جراحی پلاستیک مشورت کنید.

عمل کوچک کردن سینه با ماموپلاستی

زمان بازگشت به محل کار بعد از جراحی ماموپلاستی

در حالی که بسیاری از زنان پس از 1 هفته احساس آمادگی می کنند که به سر کار یا فعالیت های روزانه خود بازگردند، تا چند هفته پس از عمل جراحی، درد و تورم خواهید داشت. پزشک به شما در مورد زمان از سرگیری ورزش احتمالاً 3 یا 4 هفته پس از جراحی توصیه می کند. برای جلوگیری از عوارض، مهم است که این دستورالعمل ها را دنبال کنید، حتی اگر می خواهید کارهای بیشتری انجام دهید. اسکارهای حاصل از برش ها در عین اینکه دائمی هستند، به مرور زمان محو می شوند و تا حد امکان پنهان می شوند.

مراقبت های بعد از جراحی کوچک کردن سینه

 • نیاز است بیمار حداقل به مدت یک هفته در منزل استراحت کند که البته این بازه زمانی به شرایط بیمار نیز بستگی دارد. زمان مناسب کشیدن بخیه ها به بیمار اطلاع داده خواهد شد.
 • انجام فعالیت های شدید بدنی باید به مدت حداقل یک ماه محدود شوند. فعالیت هایی مانند خم و راست شدن ها و یا بلند کردن اجسام سنگین.
 • آنچه باید برای بعد از این جراحی مد نظر داشته باشید مربوط به زخم های ناحیه برش خورده است، این زخم ها مانند زخم های جراحی های دیگر به مدت طولانی برای بهبود نیازمند هستند. افرادی که این جراحی را انجام داده باشند باید از سینه بند های فشرده (گن) استفاده کنند.
 • بیماران می توانند بعد از گذشت 15 روز فعالیت های گذشته خود را آغاز کنند.
 • در صورت بروز عفونت با تجویز پزشک معالج خود می توانند از آنتی بیوتیک ها نیز استفاده کنند.
 • کاملا طبیعی است که بیمار بعد از جراحی درد داشته باشد، به همین خاطر، معمولا داروهای مسکن از سوی پزشک تجویز خواهد شد.
 •  خوشبختانه می توان بیان کرد که نتایج این جراحی دائمی بوده و بعد انجام این جراحی میزان قابل توجهی از درد های ناحیه شانه و گردن بیمار از بین خواهد رفت و همچنین افراد می توانند با در نظر گرفتن سبک زندگی مناسب سلامت و تناسب سینه های خود حفظ کنند.

نکته مهم: نکته ای که بیماران باید در طول دوره نقاهت به آن اهمیت دهند این است که در صورت مشاهده علائمی از عفونت مانند قرمزی، تورم بخیه و یا بالا رفتن درجه حرارت بدن، تنگی نفس، درد قفسه، یا ضربان غیر طبیعی قلب شدید حتما باید به بهترین جراح پلاستیک مراجعه کنند. در صورت بروز این عوارض، نیاز به بستری شدن در بیمارستان و درمان های تکمیلی می باشند

آیا جراحی کوچک کردن سینه شامل هزینه های بیمه می شود؟

در بسیاری از موارد، بیمه هزینه این روش جراحی را تحت پوشش قرار می دهد. چرا که کوچک کردن سینه، جزء جراحی های بازسازی در نظر گرفته می شود. با این حال توصیه می شود در این خصوص تحقیق لازم را داشته باشید.

نتیجه گیری

خانم هایی که سینه هایی بزرگی دارند به گونه ایی که منجر به بروز مشکلاتی مانند گردن درد، پشت درد و یا سایر مشکلات و علائم فیزیکی شده است، می توانند با مشورت پزشک از مزایای عمل کوچک کردن سینه بهره مند شوند. بسیاری از خانم هایی که تحت این روش جراحی قرار گرفته اند، از نتایج رضایت کامل دارند.

منابع:

https://columbiasurgery.org/conditions-and-treatments/breast-reduction-mammoplasty

https://www.medstarhealth.org/services/breast-reduction

دکتر افسانه ثنایی

دکتر افسانه ثنایی فوق تخصص جراحی پلاستیک ترمیمی، زیبایی از دانشگاه تهران و فارغ التحصیل سال 1377 می باشد. وی از سال 1381 به طور اختصاصی در زمینه جراحی پلاستیک فعالیت می نماید و طی سالهای فعالیت خود دوره های علمی و عملی متعدد را جهت یادگیری تکنیک های جدید در جراحی پلاستیک در خارج از کشور ( آمریکا، ایتالیا، دبی) گذرانده است. همچنین ایشان با بکارگیری تکنیک های مدرن و جدید اقدام به فیکس کردن بافت سینه به قفسه سینه جهت نگهداری و حفظ شکل سینه می کنند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراح لیفت سینه خانم در تهران

جراح لیفت سینه خانم در تهران

خانم ها به دلایل مختلف به جراح پلاستیک خانم برای لیفت سینه هایشان مراجعه می کنند. که برخی از این خانم ها نیاز به انجام جراحی پروتز سینه هستند. برای آن که تا حدودی بدانید که به جراحی لیفت سینه احتیاج دارید یا پروتز سینه به سوالات زیر توجه نمایید.

مراقبت های بعد از پروتز سینه را جدی بگیرید!!!

مراقبت های بعد از پروتز سینه را جدی بگیرید!!!

عدم رعایت مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه، چه عواقبی را به همراه دارد؟ جراحی پروتز سینه برای خانم هایی که قصد افزایش سایز سینه ، فرمدهی به شکل سینه خود را دارند، کاربرد دارد. بیشتر خانم ها در اثر کاهش وزن یا در دوران بارداری و شیردهی ، شکل و حالت سینه خود را از دست...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *