(021) 88662276 - 88660955 info@dr-sanaee.com
دکتر افسانه ثنایی / جراحی زیبایی صورت / همه چیز در مورد جراحی ترمیم اسکار
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

همه چیز در مورد جراحی ترمیم اسکار

اسکار می تواند در اثر تصادف، آسیب و یا سزارین ایجاد شود و بسیاری از افراد، با وجود جای زخم و اسکار بر روی پوست، اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. یکی از بهترین روش ها در کاهش اسکارهای ناخواسته، جراحی ترمیم اسکار می باشد.
زمانی که صحبت از درمان اسکار می شود، گزینه های زیر در دسترس خواهد بود:

 • درمان های موضعی مانند ژل و کرم
 • روش های کم تهاجمی تر
 • جراحی ترمیمی، به منظور رفع کامل جای اسکار
ما در این مقاله به بررسی جراحی ترمیم اسکار خواهیم پرداخت.

جراحی ترمیمی اسکار

جراحی ترمیم اسکار، جراحی است که به بهبود زیبایی ظاهری اسکارها می پردازد. در برخی موارد، اسکارها می توانند منجر به بروز درد و یا حساسیت شوند و جراحی ترمیم اسکار به رفع این قبیل مشکلات کمک خواهد کرد.
زمانی که پوست آسیب می بیند، واکنش بدن با خونریزی همراه است و لخته شدن خون باعث می شود زخم وارد مرحله بهبود و ترمیم شود. به مرور زمان و طی چند هفته، بافت فیبروزی به نام بافت اسکار در ناحیه درگیر تولید می شود، بافتی که از لحاظ ظاهری با پوست نواحی اطراف خود متفاوت خواهد بود.

 • در بسیاری از موارد، بدن به گونه ای عمل می کند که بافت اسکار طی چند ماه مشابه پوست طبیعی شود. با این حال، در برخی موارد، اسکار می تواند پهن و ضخیم شود و یا رنگ آن کاملا متفاوت با سایر نواحی بدن باشد.
 • متاسفانه، هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانیم بگوییم اسکارها به مرور زمان و با بالا رفتن سن بهبود می یابند. اسکارها نیز همانند سوختگی ها و یا ساییدگی ها روند ترمیم و بهبود طبیعی خود را دارند.
 • در مواردی که وجود اسکار مشکلات زیبایی را برای فرد ایجاد کرده باشد، جراحی ترمیم اسکار می تواند مزایایی را به همراه داشته باشد. جراحی ترمیم اسکار می تواند برای تمامی افرادی که از اسکار ایجاد شده بر روی بدن خود ناراضی هستند، انجام شود.
 • توصیه می شود جراحی، چند ماه بعد از ایجاد زخم بر روی پوست انجام شود تا زخم ترمیم یابد و پوست تا حدی روشن شود.

مراحل جراحی ترمیم اسکار

روند جراحی ترمیم اسکار به چه صورت انجام می شود؟

در ابتدا، باید به نگرانی های بیمار اهمیت داده شود و جراح پلاستیک نیز به بررسی ماهیت اسکار که شامل اندازه، فرم (شکل ظاهری)، محل ایجاد اسکار، رنگ و بافت اطراف اسکار خواهد پرداخت. بعد از انجام این قبیل بررسی ها، بهترین روش و تکنیک در نظر گرفته خواهد شد.
بسته به ماهیت اسکار، جراحی می تواند تحت بی حسی موضعی انجام شود. در طول جراحی، اسکار با دقت برش داده می شود و بخیه ها به گونه ای زده خواهند شد که کمترین میزان بخیه بر جای بماند. در برخی موارد، در محل هایی مانند چین پوستی زده خواهد شد.

عکس درمان اسکار

عکس درمان اسکار

مراقبت های بعد از جراحی ترمیم اسکار

عوامل متعددی می توانند بر ترمیم اسکار تاثیر بگذارند، اما در کل، بعد از جراحی، بیمار دوره نقاهت دو هفته ای را پشت سر خواهد گذاشت. ممکن است مقداری تورم در ناحیه مورد نظر مشاهده شود. برخی مراقبت هایی که رعایت آن ها توصیه می شود، عبارتند از:

 • ناحیه اسکار باید بالاتر از سطح قلب نگه داشته شود. اگر اسکار در ناحیه صورت باشد، بیمار باید طاق باز بخوابد. اگر اسکار در قسمت پشت پا و یا اندام های تحتانی باشد، بالا نگه داشتن پاها می تواند به تسریع بهبودی کمک کند.
 • از استعمال سیگار و دخانیات باید دوری شود.
 • مراقبت از زخم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در برخی موارد، پانسمان باید به طور مرتب و روزانه عوض شود.
 • رژیم غذایی باید حاوی مواد مغذی از جمله میوه، سبزیجات و لبنیات باشد و مایعات مصرف شود، تا به تسریع روند بهبودی کمک شود.

از جراحی ترمیم اسکار چه انتظاراتی می توان داشت؟

در بسیاری از موارد، جای اسکار به طور کامل از بین نمی رود، با این حال، ترکیبی از درمان های دقیق و مهارت های جراحی می تواند به بهبود چشمگیر جای اسکار کمک کند. جهت حاصل شدن نتایج ایده آل، زخم با پانسمان های مرطوب و مناسب پوشیده می شود.

 • زمان مناسب برداشت پانسمان از سوی پزشک مشخص خواهد شد.
 • بعد از انجام جراحی، اسکار با پوست اطراف یکدست می شود. نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که این روش جراحی باعث نمی شود تا اسکار به طور کامل از بین برود و ممکن است هاله کمتری از آن بر روی پوست باقی بماند، با این حال، میزان مشخص بودن اسکار به مراتب بسیار کمتر از قبل خواهد بود.

Source:
Source: https://www.hzplasticsurgery.com/blog/2020/1/10/scar-revision-surgery-101-what-it-is-how-it-works-amp-why-you-should-get-it​

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]
خانم دکتر ثنایی

دکتر افسانه ثنایی فوق تخصص جراحی پلاستیک ترمیمی، زیبایی از دانشگاه تهران و فارغ التحصیل سال 1377 می باشد.

وی از سال 1381 به طور اختصاصی در زمینه جراحی پلاستیک فعالیت می نماید و طی سالهای فعالیت خود دوره های علمی و عملی متعدد را جهت یادگیری تکنیک های جدید در جراحی پلاستیک در خارج از کشور ( آمریکا، ایتالیا، دبی) گذرانده است.
همچنین ایشان با بکارگیری تکنیک های مدرن و جدید اقدام به فیکس کردن بافت سینه به قفسه سینه جهت نگهداری و حفظ شکل سینه می کنند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − پنج =

تماس با دکتر ثنایی