(021) 88662276 - 88660955 | ۰۹۳۷۱۷۴۴۹۳۷ info@dr-sanaee.com
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر افسانه ثنایی / جراحی زیبایی سینه / جابجایی پروتز سینه چگونه اتفاق می‌افتد؟

جابجایی پروتز سینه چگونه اتفاق می‌افتد؟

جابجایی پروتز سینه ممکن است برای بسیاری از افراد که این جراحی را انجام داده‌اند، اتفاق بیفتد. پروتزهای سینه معمولاً با توجه به هدف فرد و مدل ایمپلنت در بافت سینه قرار می گیرند. اما گاهی پروتز سینه‌ها تغییر موقعیت داده و جابجا می‌شوند. جابجایی پروتز‌ در سینه‌ها می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. که در این مقاله دلایل اصلی این جابجایی را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

جابجایی پروتز سینه

علت جابجایی پروتز سینه

جابجایی و تغییر موقعیت پروتز در بافت سینه ممکن است به دلایل مختلفی باشد رخ دهد که در ادامه این مطلب به برخی از دلایل آن اشاره خواهیم کرد: 

تغییرات در وزن: تغییرات در وزن بدن می‌تواند باعث تغییرات در اندازه و شکل سینه شود و منجر به جابجایی پروتز گردد.

بیشتر بخوانید: بهترین جراحی پروتز سینه در تهران

فعالیت‌های ورزشی: انجام فعالیت‌های ورزشی و حرکاتی شدید بدن مانند: ورزش‌های پر تحرک، می‌تواند موجب جابجایی و تغییر موقعیت پروتز در بافت سینه شود به خصوص اگر پروتز مناسبی استفاده نشده باشد یا به خوبی در بافت سینه قرار نگرفته باشد.

کیفیت پروتز: در برخی موارد، پروتزهای با کیفیت پایین و یا استفاده از مواد نامناسب، نمی‌توانند ماندگاری و استحکام کافی را داشته باشند و با گذشت زمان ممکن است در موقعیت خود تغییر کنند.

بزرگ بودن پروتز: پروتز‌های سینه‌ای که بزرگ تر از ۵۰۰ سی سی باشند ، در مقایسه با پروتزهایی کوچک‌تر، بیشتر در معرض جابجایی و تغییر موقعیت قرار می‌گیرند.

غلبه جاذبه: نیروهای طبیعی مانند جاذبه زمین می‎تواند به مرور زمان، موقعیت پروتز را تغییر داده و به سمت پایین بکشد.

انقباض کپسول: ایجاد بافت اسکار در محل برش‌های جراحی پروتز سینه، موجب انقباض در اطراف پروتز شده و می‌تواند موقعیت قرار گیری آن را تغییر دهد.

علائم جابجایی پروتز سینه

جابجایی پروتز سینه ممکن است با علائم مختلف بروز کند که در ادامه به برخی از این علائم اشاره خواهیم کرد:

 • اگر پروتز سینه جابجا شده باشد یا در موقعیت صحیح قرار نگیرد، ممکن است موجب ناراحتی در قسمت سینه شود.
 • تغییر شکل سینه های می‌تواند از نشانه‌های جابجایی پروتز باشد.
 • اگر پروتز به شکل مناسبی در بافت سینه قرار نگیرد یا در موقعیت خود جابجا شود، ممکن است منجر به حساسیت یا درد سینه بخصوص در زمان ایستادن و دراز کشیدن شود.
 • معمولا سینه‌ها بعد از جراحی پروتز سینه متقارن و هم اندازه هستند اما اگر بعد از مدتی شکل ظاهری آن‌ها نامتقارن شود از نشانه های جابجایی پروتز است.
 • نوک سینه‌ها اگر به سمت بالاتر یا پایین‌تر از حد معمول باشد از نشانه‌های تغییر موقعیت پروتز است. یا اگر نوک سینه به طور غیر طبیعی بیرون زده باشد.
 • حرکات غیرطبیعی در پروتز سینه ممکن است نشان دهنده جابجایی آن باشد، به خصوص در هنگام حرکت و فعالیت‌های روزانه.
 • تغییرات غیرمعمول و ناخواسته در شکل یا ظاهر لباس‌هایی که پوشیده می‌شود ممکن است نشانگر جابجایی پروتز سینه باشد.

انواع جابجایی پروتز سینه

جابجایی پروتز سینه ممکن است در جهات مختلف رخ دهد در ادامه به انواع این جابجایی‌ها اشاره خواهیم کرد: 

جابجایی به سمت بالا یا پایین: در برخی موارد، پروتز سینه ممکن است به سمت بالا یا پایین جابجا شود که این موضوع می‌تواند باعث عدم تطابق پروتز با سایر قسمت سینه یا بافت اطراف شود.

بیشتر بخوانید: طول عمر پروتز سینه

جابجایی به سمت درون یا خارج: در برخی موارد، پروتز سینه ممکن است به سمت درون یا خارج از محل طبیعی خود حرکت کند که این موضوع می‌تواند منجر به عدم تقارن ظاهری سینه شود.

جابجایی در اثر فشارهای خارجی: برخی عوامل خارجی مانند استفاده از لباس‌های نامناسب یا فشارهای مکرر بر روی سینه می‌تواند باعث جابجایی پروتز شود.

یکی شدن سینه ها: گاهی بر اثر برش‌های بیش از حد یا استفاده از پروتز های بسیار بزرگ ممکن است فاصله دو سینه دچار مشکل شده یا ناپدید شود.

عوارض جابجایی پروتز سینه

جابجایی پروتز سینه می‌تواند عوارض و مشکلات مختلفی را به دنبال داشته باشد، این عوارض شامل موارد زیر می‌شود:

 • عدم راحتی و احساس ناراحتی
 • احساس درد
 • تغییرات ظاهری
 • ایجاد ظاهر نامناسب در لباس
 • اختلال در عملکرد فیزیولوژیکی
ترمیم-جابجایی-پروتز-سینه

ترمیم جابجایی پروتز سینه

جابجایی پروتز سینه را می‌توان ترمیم کرد که شامل مراحل مختلفی است و این مراحل عبارتند از:

 • پزشک متخصص ابتدا با بررسی وضعیت پروتز و موقعیت آن در بافت سینه، علت جابجایی را تشخیص می‌دهد و نیازمندی‌ها و مشکلات شما را بررسی می‌کند.
 • در بعضی موارد، پروتز سینه ممکن است نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد تا به موقعیت مناسبی برگردد. این امر توسط پزشک انجام می‌شود.
 • گاهی ایجاد تغییرات در نوع یا اندازه لباس یا استفاده از لباس‌های ویژه مانند سوتین‌های خاص می‌تواند به جا انداختن پروتز و جلوگیری از جابجایی مجدد آن کمک کند.
 • در برخی موارد، پروتزهای قدیمی با ایمپلنت جدید تعویض می‌شوند تا شکل و اندازه یکنواخت و متناسب تری ایجاد شود. به این عمل جراحی تعویض پروتز سینه می گویند.

سوالات متداول

نتیجه گیری

توصیه می‌شود پس از انجام جراحی پروتز سینه، اطمینان حاصل کنید که به درستی و به شکلی کاملاً مناسب بر روی سینه قرار گرفته است تا از تغییر موقعیت و حرکت آن جلوگیری شود. همچنین در صورت مشاهده هرگونه نشانه تغییر موقعیت در پروتز سینه به پزشک خود مراجعه کنید تا علت این مشکل را تشخیص داده و راه حل مناسب را ارائه دهند.

دکتر افسانه ثنایی

دکتر افسانه ثنایی فوق تخصص جراحی پلاستیک ترمیمی، زیبایی از دانشگاه تهران و فارغ التحصیل سال 1377 می باشد. وی از سال 1381 به طور اختصاصی در زمینه جراحی پلاستیک فعالیت می نماید و طی سالهای فعالیت خود دوره های علمی و عملی متعدد را جهت یادگیری تکنیک های جدید در جراحی پلاستیک در خارج از کشور ( آمریکا، ایتالیا، دبی) گذرانده است. همچنین ایشان با بکارگیری تکنیک های مدرن و جدید اقدام به فیکس کردن بافت سینه به قفسه سینه جهت نگهداری و حفظ شکل سینه می کنند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت سینه به مجموعه‌ای از اقدامات گفته می‌شود که در تسریع روند بهبودی اثر گذار هستند و دست یابی به نتیجه مطلوب را آسان تر می‌کند همچنین عدم رعایت این مراقبت‌ها موجب بروز عوارض متعددی می‌شود. جراحی لیفت سینه می‌تواند تحولی بزرگ در ظاهر و اعتماد...

بهترین جراح سینه در تهران را بیشتر بشناسید

بهترین جراح سینه در تهران را بیشتر بشناسید

بهترین جراح سینه در تهران کسی است که با توجه به مهارت و تجربه بالایی که در انجام جراحی‌های مختلف سینه دارد، بهترین نتیجه را از جراحی به دست آورد. یافتن بهترین جراح در این زمینه می‌تواند دغدغه بسیاری از افراد متقاضی جراحی سینه باشد در این مقاله به تشریح ویژگی‌های...

عمل لیفت سینه؛ بهترین روش درمان افتادگی سینه‌ها

عمل لیفت سینه؛ بهترین روش درمان افتادگی سینه‌ها

لیفت سینه که در اصطلاح پزشکی، ماستوپکسی نیز نام دارد، به تغییر پوزیشن و فرم سینه ها کمک می کند، بی آن که تغییری در اندازه سینه ها ایجاد شود.فرم سینه همواره تحت تاثیر عواملی از قبیل افزایش سن، نیروی گرانش

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *