(021) 88662276 - 88660955 info@dr-sanaee.com
دکتر افسانه ثنایی / پیکر تراشی / مراحل جراحی زیبایی شکم
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

مراحل جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم، ابدومنیوپلاستی و تامی تاک همگی به معنی انجام جراحی بر روی شکم به منظور زیبایی و برداشتن پوست و  چربی های اضافی انجام می شود. بسیاری از افراد این جراحی را به دلیل داشتن اندامی زیبا و خاص انجام می دهند. ولی باید این نکته را بیان کرد که در برخی از افراد، انجام جراحی زیبایی شکم درمانی نیز می باشد. باید جراح پلاستیک خوب در زمان جراحی هدف بیمار را از مد نظر داشته باشند.

در این میان نیاز است تا اطلاعاتی را در خصوص مراحل جراحی زیبایی شکم بیان کرد تا افراد با اطمینان خاطر، به جراح پلاستیک اعتماد کرده و جراحی را انجام دهد.

مراحل جراحی زیبایی شکم

دکتر افسانه ثنایی در این خصوص این گونه بیان می کنند که :

هر جراحی مراحل خود را دارد و افرادی که می خواهند جراحی را انجام دهند باید تمامی این مراحل را انجام داده تا بتوانند بهترین نتیجه را از جراحی داشته باشند. برخی از مواردی که در ادامه بیان می شود ، در برخی از جراحی ها مشترک بوده و افراد با آن آشنا هستند. برخی از این موارد رایج عبارتند از بیهوشی، برش و اسکار، بخیه های داخلی و خارجی و …..

مرحله اول بیهوشی و بی حسی

دکتر افسانه ثنایی در این خصوص این گونه بیان می کنند که تمامی جراحی های زیبایی (به جز جراحی های سینه ) را می توان تحت بی حسی عمومی انجام داد. یعنی فرد در طول دوره ی جراحی با جراح پلاستیک خود همکاری داشته ولی دردی را احساس نمی کند. از مزایای این جراحی زیبایی با بی حسی این است که بعد از جراحی هم درد زیادی نخواهید داشت.

انجام جراحی با بی حسی یا بیهوشی

مرحله دوم برش و اسکار

در هر نوع از جراحی (زیبایی یا درمانی) نیاز به برش هایی است تا بتوان جراحی را انجام داد. در جراحی زیبایی شکم، جراح پلاستیک با توجه به نیاز بیمار شروع به ایجاد برش های می نماید تا بتواند به عظلات زیرین پوست دسترسی داشته باشد. به طور کلی این جراحی با یک برش افقی از ناف شروع و تا بالای استخوان ناحیه تناسلی ادامه پیدا می کند. همانطور که گفته شد میزان و نوع برش به میزان پوست اضافی بستگی دارد. در این جراحی بعد از بلند کردن پوست، عضلات ضعیف شکم ترمیم شده و برش های بعدی که به طور مثال در ناحیه اطراف ناف زده می شود به منظور برداشتن مابفی پوست ها و چرب های اضافی دیگر است. بعد از انجام این موارد ناف در جای مناسب و صحیح بخیه زده می شود.

بیشتر بدانیم
بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران

مرحله سوم بخیه زدن برش ها

بعد از آن که برش ها زده شد و پوست های اضافی برداشته شد، جراح پلاستیک شروع به بخیه زدن می نماید. در این میان با توجه به میزان و گسترده بودن جراحی ممکن است از گیره، چسب یا بخیه های جذبی استفاده نماید.

مرله چهارم نتایج جراحی

نتیجه ی جراحی زیبایی شکم، داشتن شکمی صاف و سفت تر باید باشد. به همین دلیل است که افراد زیادی در سال به جراح پلاستیک مراجعه نموده و اقدام به چنین جراحی می نمایند. زیرا علاوه بر این که خواهان تناسب اندام هستند به وزن ایده آل خود نیز خواهند رسید.

شاید این تفکر به شما القا شود که انجام این جراحی ها برای کاهش وزن مناسب است. این اشتباه است. انجام جراحی زیبایی شکم صرفا به منظور ایجاد ظاهری زیبا در اندام است و در افرادی که دارای اضافه وزن شدید هستند، باید قبل از انجام چنین جراحی وزن خود را کاهش دهند.

دوره ی نقاهت بعد از جراحی شکم

بعد از گذراندن دوره جراحی، مهمترین دوره ، دوران نقاهت است که لازم است جراح پانسمان و بانداژ را روی بخیه ها گذاشته تا از آن ها محافظت شود. این کار همچنین از ایجاد عفونت می کاهد. در این میان لوله های نازکی برای خارج کردن خونابه ها از ناحیه جراحی به بدن متصل است که بعد از گذشت مدتی جراح پلاستیک آن ها را جدا می کند. جراح پلاستیک توصیه می کند تا از گن های مخصوصی بعد از جراحی به مدت 4 تا 6 هفته استفاده شود. زیرا استفاده از این گن ها معمولا به کاهش تورم کمک می کند.

ابدومینوپلاستی

برخی از مراقبت هایی که باید بعد از جراحی انجام شود عبارتند از :

 • حفاظت و مراقب های مخصوص از ناحیه جراحی شده و تخلیه خونابه های اضافی
 • مصرف دارو های خوراکی و موضعی برای کاهش درد و عفونت محل جراحی
 • معاینه بیمار توسط جراح برای تشخیص زودهنگام عفونت و حفظ سلامت فیزیکی و کلی بیمار
 • چکاپ های دوره ای و منظم تجویز شده توسط جراح

جای بخیه ابدومینوپلاستی

جای بخیه بعد از هر جراحی متداول است. پس افرادی که می خواهند جراحی ابدومینوپلاستی انجام دهند باید در انتظار اسکار و بخیه بیشتری باشند. اما گفتن این نکته می تواند کمک کننده باشد که با انجام برخی از اقدامات میزان قابل توجهی از جای این بخیه ها کاسته می شود و در کاهش این روند بسیار موثر است.

چه اقداماتی را می توان قبل از جراحی برای جلوگیری از جای بخیه انجام داد؟

زمانی که بهترین جراح پلاستیک را پیدا کردید، حتما عکس نمونه کار های قبل و بعد از جراحی ابدومینوپلاستی را از جراح بخواهید و مشاهده نمایید. همچنین در خصوص میزان نوع و شدت برش ها و زخم ها از جراح خود سوال کرده و اطلاعات کسب کنید. در این میان مطرح کردن سوالات و ناراحتی هایی که برای تان ممکن است ایجاد شود، خالی از لطف نیست و می تواند از میزان استرس قبل از جراحی و نتیجه جراحی بکاهد.

بیشتر بدانیم
لیفت باسن

نوع برش های ابدومینوپلاستی

برای انجام جراحی ابدمینوپلاستی معمولا از دو روش کلی استفاد می شود که برش V شکل و U شکل است. اسکار های ایجاد شده در این دو روش، متفاوت است. اما به طور کلی این برش ها روی خط بیکینی است. قبل از جراحی با پزشک خود در خصوص نوع و محل برش سوال فرمایید.

یکی دیگر از راه هایی که در کاهش و بهبود جای اسکار و بخیه مفید و کمک کننده است، سیگار می باشد. بیشتر جراحان پلاستیک معتقدند که نکشیدن سیگار حداقل از 6 هفته قبل از جراحی می توان موثر باشد. زیرا کشیدن سیگار می تواند باعث کاهش گردش خون می شود که همین مورد باعث می شود تا جای بخیه ها به راحتی بهبود پیدا نمی کند.

چه اقداماتی برای بهبود جای زخم ها بعد از ابدومینوپلاستی باید انجام شود؟

انجام اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از جراحی شکم که جراح به بیمار توصیه می کند، بسیار مهم و حیاتی است و باید طبق گفته ها باید انجام شود.

برخی از نکات مهم که در صورت رعایت آن ها دوره نقاهت کوتاه تری خواهید داشت به شرح زیر است:

 • بعد از جراحی شروع به راه رفتن نمایید. این کار باعث می شود تا از میزان تورم ناحیه جراحی کاسته شود. همچنین یاده روی از بروز لخته های خونی می کاهد.
 • همانطور که گفته شد از 6 هفته قبل از جراحی تا 6 هفته بعد از آن استعمال دخانیت ممنوع است زیرا باعث کند شدن روند  درمان می شود.
 • داشتن رژیم غذایی سالم قبل و بعد از جراحی بسیار مهم است داشتن رژیم غذایی به همراه سبزیجات و میوه های تازه در سریع تر کردن روند بهبود کمک کننده است. همچنین باید مصرف مایعات را شروع کرد. مصرف نمک تا حدود زیادی باید کاهش پیدا کند تا به کاهش تورم کمک نماید.
 • به دلیل داشتن جراحی و بخیه های داخلی و خارجی،از برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین باید اجتناب کنید.
 • انجام فعالیت های سنگین و ورزش هایی که ممکن است بر جراحی تاثیر منفی بگذارد باید خودداری کرد. فعالیت ها به مدت 6 هفته بعد از جراحی محدود است.
 • از انجام فعالیت های بدنی که شامل خم شدن، فشار آوردن به شکم و کشیدن می شود، باید اجتناب شود.
 • انجام فعالیت های جنسی به مدت هفته بعد از جراحی ممنوع است.

جراحی زیبایی شکم ، ابدومنیوپلاستی و تامی تاک همگی به معنی انجام جراحی بر روی شکم به منظور زیبایی و برداشتن پوست و چربی های اضافی انجام می شود. بسیاری از افراد این جراحی را به دلیل داشتن اندامی زیبا و خاص انجام می دهند. دکتر افسانه ثنایی دارای بورد تخصصی جراحی پلاستیک می تواند در این خصوص نکات مهمی را در اختیارتان گذارد. میتوانید جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188662276 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

مصرف ویتامین E

می توانید از ویتامین E موضعی برای کاهش جای زخم می تواند کمک کننده باشد. برخی از جراحان پلاستیک بعد از مشاهده ی نتیجه استفاده از این ویتامین، مرطوب نگه داشتن جای بخیه  و در نتیجه بهتر شدن جای زخم است . باید این نکته را بدانید که حداقل یک بار  در روز و به مدت چند ماه استفاده شود. در صورتی که در زمان استفاده قرمزی و یا حساسیت مشاهده کردید، مصرف آن را قطع نمایید.

بیشتر بدانیم
لیپوماتیک شکم و پهلو

اسفااده از ضد آفتاب

در صورتی که در می خواهید آفتاب بگیرید و یا از لباس های باز استفاده نمایید، حتما از ضد آفتاب استفاده کنید زیرا بخیه ها در مقابل اشعه خورشید عکس العمل نشان می دهد.

تورم بعد از جراحی زیبایی شکم

تورم بعد از هر جراحی وجود دارد و بسیاری از افراد که جراحی زیبایی شکم انجام داده اند، تورم در این ناحیه را داشته و از این عارضه همیشه شکایت می کنند. از جمله عوارض این جراحی زیبایی، تورم است و به مرور زمان و بعد از گذشت 3 هفته، به طور طبیعی کاهش پیدا می کند و از بین می رود. پیاده روی می تواند از میزان تورم بکاهد.

علت بروز تورم بعد از جراحی شکم

به دلیل برش افقی که زیر شکم زده شده و پوست اضافی این ناحیه برداشته شده است، خون رسانی از جای دیگری اتفاق می افتد و وارد ناحیه جراحی شده می شود. ولی به دلیل برش هایی که زده شده است، خارج شدن از این ناحیه کمی دشوار خواهد بود.

افرادی که جراحی های همزمان مانند، لیپوماتیک با ابدومنیوپلاستی و یا پروتز سینه با ابدومینوپلاستی انجام می دهند، تورم بیشتری را دارند. در این نوع از جراحی ها هر چه میزان پوست و چربی های اضافی برداشته شود، تورم هم بیشتر خواهد بود.

نکات مهم برای کاهش تورم بعد از جراحی

براش کاهش ای تورم ها انجام چندکاه کوچک و ساده بسیار موثر است و می تواند به شما در کوتاه تر شدن دوره نقاهت کمک نماید. برخی از این اقدامات عبارتند از :

نحوه ی استراحت بعد از جراحی شکم

بعد از جراحی به بیمار تاکید می شود تا حتما دراز بکشد و پاهای خود را کمی بالا تر نگه دارد. از بالا تر قرار دند سر خودداری شود. بعد از هر یک ساعت دراز کشیدن از جای خود برخیزید، کمی غذا خورده و سپس استراحت کنید. تا چند روز از نشستن باید  خودداری کنید زیرا باعث ایجاد تورم می شود.

پوشیدن گن بعد از ابدومنیوپلاستی

پوشیدن گن علاوه برای این که از عضله ها محافظت می کند، به کاهش تورم های بعد از جراحی نیز کمک می کند. پوشیدن مداوم گن به مدت 2 هفته بعد از جراحی توصیه می شود و بعد از آن نیز با توصیه جراح می توانید فقط چند ساعت در روز پوشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
خانم دکتر ثنایی

دکتر افسانه ثنایی فوق تخصص جراحی پلاستیک ترمیمی، زیبایی از دانشگاه تهران و فارغ التحصیل سال 1377 می باشد.

وی از سال 1381 به طور اختصاصی در زمینه جراحی پلاستیک فعالیت می نماید و طی سالهای فعالیت خود دوره های علمی و عملی متعدد را جهت یادگیری تکنیک های جدید در جراحی پلاستیک در خارج از کشور ( آمریکا، ایتالیا، دبی) گذرانده است.
همچنین ایشان با بکارگیری تکنیک های مدرن و جدید اقدام به فیکس کردن بافت سینه به قفسه سینه جهت نگهداری و حفظ شکل سینه می کنند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 16 =

Call Now Buttonتماس با دکتر ثنایی